Duyusal-davranışsal-olay eksenli algısal mekanın çoklu duruma uygulanan fenomenolojik inşacı temellendirilmiş kuram karma deseni yoluyla animasyon filmleri ile elde edilmesi
Acquiring sensory-behavioral-event based perceptual space from animated films through phenomenological constructivist grounded theory hybrid research design applied to multiple case study
- Tez No: 822590
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 415
Özet
Mekansal deneyimdeki“algısal mekan”ı anlamak, anlamlandırmak ve (olanaklı ise) temsil etmek üzerine bir hedef ile, araştırmanın özgün değerini belirleyen“çevresel psikoloji”ve“olay-mimarlık”prensiplerinin birlikte ele alınarak“algısal mekan”a ayrı ayrı ve/veya birbirleri ile ilişkilenerek nasıl bir katkı sağladığının tespit edilmesi, araştırmanın omurgasını oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında“konverjant (yakınsak)”düşünme gerçekleştirilerek“bibliyometrik analiz”tekniği ile“sistematik literatür taraması (systematic literatüre review)”ve“konverjant (yakınsak)”ile“diverjant (ıraksak)”düşünmenin eş zamanlı olarak uygulanması doğrultusunda“fenomenolojik inşacı temellendirilmiş kuram karma deseninin uygulandığı çoklu durum çalışması”yürütülerek mekansal deneyimdeki“algısal mekan”a ilişkin deneyimin soyut teorik bir anlayışı olan özgün“inşacı temellendirilmiş kuram”bilimsel ortama kazandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With an aim to understand, make sense of and (if possible) represent the“perceptual space”in spatial experience, considering“environmental psychology”and“event-architecture”principles together which determine the original value of the research, determining how they contribute by relating with“perceptual space”separately or associating with each other constitutes the backbone of the research. Within the scope of the research,“systematic literature review”is carried out with“bibliometric analysis”technique through“convergent”thinking, and“phenomenological constructivist grounded theory based hybrid design which is applied to multiple case study”is carried out in line with the simultaneous application of“convergent”and“divergent”thinking. It is aimed to bring the“constructivist grounded theory”to the scientific environment as an original approach which is an abstract theoretical understanding of the experience of“perceptual space”in spatial experience.