Türkiye-Rusya Federasyonu arasındaki tarım ürünleri ticareti kapsamında bir inceleme
A review of agricultural products trade between Türkiye-Russian federation
  1. Tez No: 822593
  2. Yazar: ALİ MİNAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye ve Rusya Federasyonu arasında gerçekleşen tarım ürünleri ticaretinin hacmini ve yıllar içindeki değişimini incelemektir. Çalışma kapsamında hem ulusal hem de uluslararası veri tabanları incelenmiş, Türkiye ve Rusya Federasyonu'na ait tarım ticareti verileri toplanmıştır. Tablolar halinde incelenen ikili ilişkilerin sadece ticari değil siyasi ve politik durumdan da etkilendiği sonucu görülmüştür. Bu durum iki ülke arasında gerçekleşen ticarette Türkiye aleyhine sonuçlar doğurmuş ve Rusya Federasyonu ile olan dış ticaret açığını derinleştirmiştir. İki ülke arasındaki tarımsal ürün ticareti incelendiğinde en fazla yaş meyve ve sebze ile buğday ticaretinin yapıldığı görülmüştür. Türkiye tahıl üretmesine rağmen Rusya Federasyonu'nun önemli buğday alıcısı olduğu da yine karşılaşılan bir durumdur. Türkiye açısından bakıldığında Rusya Federasyonu, yaş meyve ve sebze, özellikle de narenciye ürünleri alıcısı konumundadır. Son dönemlerdeki veriler incelendiğinde, Covid 19 salgını ve Rusya-Ukrayna arasında gerçekleşen savaşın hem Türkiye'yi hem de tüm dünyayı olumsuz etkilediği görülmektedir. Bu küresel sorunda Türkiye'nin girişimleri ile oluşturulan Tahıl Koridoru, tahıl sorununu çözüme kavuşturmuş ve iki ülke arasındaki hem diplomasi hem de ticari ilişkileri olumlu yönde etkilemiştir. Sonuç olarak, iki ülke arasında büyük öneme sahip olan tarım ürünleri ticaretinin devam etmesinde, ikili ilişkilerin de iyi olmasının önemli olduğu görülmektedir. Tarım ürünleri ithalatında en fazla paya sahip olan buğdayın, yurtiçinde üretiminin desteklenip üretim artışı sağlanmasıyla, buğdayda Rusya Federasyonu'na olan bağımlılığın azaltılması Türkiye için faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the volume of trade in agricultural products between Turkey and the Russian Federation and its change over the years. Within the scope of the study, both national and international databases were examined, and agricultural trade data of Turkey and Russian Federation were collected. It has been seen that the bilateral relations, which are examined in tables, are affected not only by the commercial but also by the political and political situation. This situation had negative consequences for Turkey in the trade between the two countries and deepened the foreign trade deficit with the Russian Federation. When the agricultural product trade between the two countries is examined, it is seen that the freshest fruit and vegetables and wheat trade are made. Although Turkey produces grain, it is also a common situation that the Russian Federation is an important wheat buyer. From the perspective of Turkey, the Russian Federation is a buyer of fresh fruits and vegetables, especially citrus products. When the recent data are examined, Covid 19 epidemic and the war between Russia and Ukraine have adversely affected both Turkey and the whole world. The Grain Corridor, which was created with the initiatives of Turkey in this global problem, solved the grain problem and positively affected both the diplomatic and commercial relations between the two countries. As a result, it is seen that good bilateral relations are also important for the continuation of the agricultural products trade, which is of great importance between the two countries. It will be beneficial for Turkey to reduce the dependency on the Russian Federation in wheat by supporting the domestic production of wheat, which has the largest share in the import of agricultural products and increasing the production