Sınıf öğretmenlerinin sosyal bilgiler kitabındaki tarih konularının öğretiminde çizgi roman kullanımına ilişkin görüşleri
Views of classroom teachers on the use of comics in teaching history subjects in the social studies book
  1. Tez No: 822612
  2. Yazar: GÖKHAN EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZIM KURUCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin 4. sınıf sosyal bilgiler kitabındaki tarih konularının öğretiminde çizgi roman kullanımına ilişkin görüşlerini incelemektir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden olan fenomenoloji (olgu-bilim) deseniyle yürütülmüştür Araştırma çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılı Giresun ilinin merkez ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan ve daha önceden 4. sınıfı okutmuş veya şu an okutuyor olan 49 gönüllü sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen 11 soruluk yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler, içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen verilere göre öğretmenler, çizgi romanlarla tarih konularının öğretilebileceğini düşünmektedir. Ayrıca öğretmenler, çizgi romanların hem öğretim süreci hem de öğretmen ve öğrenci açısından pek çok olumlu fayda sağlayacağı görüşündedir. Bunla beraber tarih konularının öğretiminde çeşitli harita, görsel içerik ve bilgisayar yazılılarının kullanılabileceğini düşünmektedir. Dolayısıyla sosyal bilgiler dersinde ve özellikle ders kitabında yer alan tarih konularının öğretiminde, farklı konu ve kazanımlara yönelik olarak çizgi romanlar hazırlanabilir ve bu çizgi romanlar öğretim sürecinde diğer materyallere birlikte kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the opinions of classroom teachers on the use of comics in the teaching of history subjects in the 4th grade social studies book. The research was carried out with the phenomenology (phenomenology) pattern, which is one of the qualitative research methods. constitutes the classroom teacher. A semi-structured interview form consisting of 11 questions developed by the researcher was used to collect data. The data were analyzed by content analysis method. According to the data obtained from the research, teachers think that history subjects can be taught with comics. In addition, teachers are of the opinion that comics will provide many positive benefits both for the teaching process and for teachers and students. However, he thinks that various maps, visual content and computer scripts can be used in teaching history subjects. Therefore, comics can be prepared for different subjects and acquisitions in the social studies course and especially in the teaching of history subjects in the textbook, and these comics can be used together with other materials in the teaching process.