2091 numaralı Kızılkoca nüfus defteri'nin transkripsiyon ve değerlendirmesi
Transcription and evaluation of population book number 2091 of Kızılkoca district
- Tez No: 822613
- Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH GÜLTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Osmanlı Devleti'nde modern olarak nitelendirilen ilk nüfus sayımı 1830-1831 senesinde gerçekleştirilmiştir. Bu nüfus sayımının bir ürünü olarak ortaya çıkan nüfus defterleri, tarih araştırmalarında büyük bir öneme sahiptir. Bu defterler, ilgili olduğu dönemin demografik, ekonomik ve sosyolojik yapısı hakkında zengin bilgiler sunar. Defterlerin hazırlandığı bölgenin idari yapısı, yerleşim yerlerinin isimleri, buralarda yaşayan şahısların isim ve lakap bilgileri, erkek nüfusun sayısı ve askerlik durumu, vergi mükellefleri, doğum ve ölüm tarihleri, nüfus hareketleri gibi birçok hususiyet söz konusu defterler sayesinde öğrenilebilmektedir. Bu bilgilerin yer aldığı 2091 numaralı Kızılkoca kazasının nüfus defteri de 1840 yılındaki istatistikleri içerir. Bu defterde yer alan Müslim nüfusla ilgili kayıtların transkripsiyonu yapılarak hem bölge tarihine ışık tutmak hem de nüfus defterleri üzerinde yapılacak çalışmalara kaynak özelliği taşınması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The first census which was described as modern in the Ottoman Empire was performed in 1830-1831. The population books, which emerged as a natural product of the census, which is described as the first modern census, have a great importance in history research. These books provide extensive information about the demographic economic and sociological structure of the period. The administrative structure of the region, the men mentioned before whose colors,the shape of beard and mustache, the shape of their some distinctive physical appearence, their ages, roughly their height, relationship between the relatives of head of the families, the names of the settlements, the names and moniker information of the people, the number of male population and military service, the date of birth and death of the taxpayers, the population movements can be learned through the population books. The population book of the city of Kızılkoca, numbered 2091, contains statistics information of 1840. it is aimed to shed light on the history of the region and to be the source of the works to be done on the population property books, the transcription of recordings made in this book about the Muslim population.