Öğretmen adaylarının yaşam memnuniyeti ilie beyin göçü tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between teacher candidates' life satisfaction and the attitudes of brain drain
  1. Tez No: 822641
  2. Yazar: NAİM ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAHİR KARABOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma öğretmen adaylarının yaşam memnuniyetleri ile beyin göçüne yönelik tutumlarının nasıl olduğunu, öğretmen adaylarının yaşam memnuniyetleri ile beyin göçüne yönelik tutumları arasında bir ilişkinin olup olmadığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Öğretmen adaylarının yaşam memnuniyet düzeyleri ve beyin göçü tutumlarının cinsiyet, yaş, bölüm, anne- baba eğitim düzeyi, aile geliri ve sınıf düzeyi değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Bu araştırmanın verileri, 2022-2023 öğretim yılı bahar döneminde Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi eğitim gören öğretmen adaylarından, Yaşam Memnuniyeti“ ölçeği”,“Beyin göçü tutum ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini Mersin Üniversitesi eğitim fakültesinde öğrenim gören 1, 2, 3 ve 4. sınıflardan oluşan 245 öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırma sorularına cevap niteliğinde frekans, yüzdelik, aritmetik ortalama, t- testi, varyans analizi ve Pearson korelasyon analizleri yürütülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre araştırmaya katılan öğretmen adaylarının yaşam memnuniyet düzeyleri ortalamanın üzerinde, orta düzeyde olduğu; ölçeğin“Kişisel/sosyal yaşamdan memnuniyet”boyutunda aldıkları puanların yüksek“ekonomik yaşamdan memnuniyet”boyutlarında aldıkları puanların ise orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının yaşam memnuniyet düzeylerinin cinsiyete, yaşa, anne-baba eğitim düzeyine, sınıf düzeyine göre farklılık göstermediği, aile geliri ve bölüme göre farklılaşma olduğu tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının beyin göçüne yönelik tutum puanlarının yüksek olduğu görülmüştür. Öğretmen adaylarının beyin göçüne yönelik tutumlarının cinsiyete, yaşa, bölüm, anne-baba eğitim düzeyine, aile geliri ve sınıf düzeyine göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının yaşam memnuniyet düzeyleri ile beyin göçüne yönelik tutumları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının yaşam memnuniyet düzeyleri düştükçe beyin göçüne yönelik tutum puanlarında bir artış göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine how pre-service teachers' life satisfaction is with their attitudes towards brain drain, and whether there is a relationship between pre- service teachers' life satisfaction and their attitudes towards brain drain. It was investigated whether teacher candidates' life satisfaction levels and brain drain attitudes differ according to gender, age, department, parental education level, family income and class level variables. The data of this study were collected from prospective teachers studying at Mersin University Faculty of Education in the spring term of the 2022-2023 academic year, using the“Satisfaction with Life”scale, the“Brain drain attitude scale”and the“Personal Information Form”developed by the researcher. The sample of the study consisted of 245 pre-service teachers from the 1st, 2nd, 3rd and 4th grades studying at the education faculty of Mersin University. Frequency, percentage, arithmetic mean, t-test, analysis of variance and Pearson correlation analyzes were carried out to answer the research questions. According to the results obtained from the research, the life satisfaction levels of the teacher candidates participating in the research were above the average, at a moderate level; It was determined that the scores they got in the“satisfaction with personal/social life”dimension of the scale were high, and the scores they got in the dimensions of“satisfaction with the economic life”were moderate. It has been determined that the life satisfaction levels of teacher candidates do not differ according to gender, age, education level of parents, class level, and there is a differentiation according to family income and department. It has been observed that teacher candidates' attitude scores towards brain drain are high. It has been determined that teacher candidates' attitudes towards brain drain do not differ according to gender, age, department, education level of parents, family income and class level. A positive and significant relationship was found between teacher candidates' levels of life satisfaction and their attitudes towards brain drain. As the life satisfaction levels of teacher candidates decrease, their attitude scores towards brain drain increase.