EURO'ya geçiş sürecinde Türkiye'deki finansal ürünler analizi
Analysis of Turkish financial products while transition period of EURO
- Tez No: 82268
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
75 ÖZET Euro'ya Geçiş Sürecinde Türkiye'deki Finansal Ürünler Analizi Bu çalışmanın amacı, EPB'liğe ve EURO'ya geçişin Türk Finans Dünyasının müşterilerine sunmakta olduğu finansal ürünler üzerindeki etkilerinin ortaya çıkarılmasıdır. Böylelikle, EURO 'nun en önemli etkilerinin beklendiği Finans Piyasalarında meydana gelecek olan değişikliklerin ve yeniliklerin ülkemize olan etkileri belirtilmiştir. Ayrıca; EURO'nun yaratabileceği fırsat ve tehditler ortaya konularak bu fırsatlardan faydalanabilmesi için yapılması gerekli olan düzenlemeler açıklanmıştır. Bu çalışma yapılırken EURO ve EPB' ligin tarihçesine, gelişimine, yapısına ve Dünya, Avrupa ve Türkiye ekonomilerine olan ve ileride olabilecek olan etkilerine yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Ekonomik ve Parasal Birlik, EURO, Finansal Ürün, Avrupa Merkez Bankası. > Xi 1 I ' ^ "-Cl ^ i, ¥
Özet (Çeviri)
76 SUMMARY Analysis of Turkish Financial Products While Transition Period of EURO The main purpose of this thesis is showing the effects of EURO on the Turkish Financial Products. Therefore; this thesis will be assisting for knowing about changes will come with EURO. EURO will create some chances and threats. In this thesis; this chances and threats examine and give some advice for getting advantage from EURO. Historical developments and some main features of EURO explain in this thesis. Also, the effects of EURO on the World, Europe and Turkey economies indicated and discussed. Key Words : Economic and Monetary Union, EURO, Financial Products, European Central Bank.