Erkenek ve çevresinde floristik bir araştırma
  1. Tez No: 4665
  2. Yazar: EKREM AKTOKLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
1 1 ÖZET Bu araştırma Erkenek (Malatya) ve çevresinin florasını kap samaktadır. Araştırma alanında 1987 yılı içerisinde topla nan 792 bitki örneğinin değerlendirilmesi ile 67 familya, 246 cins ve 449 tür saptanmıştır. Takson sayısı 455 'dir. Toplam 449 türün 83 ' ü C6 karesi için yeni kayıttır. Tür kiye için endemik tür sayısı 62(%13. 9) 'dir. Türlerin fito- coğrafik bölgelere dağılımları ve oranları şöyledir. îran- Turan bölgesi elementleri 145(%32.5), Akdeniz bölgesi ele mentleri 35(%7.9), Avrupa-Sibirya bölgesi elementleri 15 (353.3). Toplam taksonun 2 'si Pteridophyta, 453'ü Spermatophyta dİVİZyOSUna aittir. Gymnospermae 3 taksona, Angiospermae 450 taksona sahiptir. Angiospermae'ye ait taksonlardan 404 ' ü Dicotyledones 46'si İse Monocotyledones Simfina ait ti r. İçerdikleri tür sayılarına göre araştırma alanında bulunan 10 büyük familya sırasıyla; Asteraceae (55), Fabaceae (53), Lamiaceae (37), Brassivaceae (34), Poaceae (23), Caryophyl- lacae (20), Apiaceae (18), Rosaceae (18), Scrophulariaceae (17), Rubiaceae (37)'dir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY This research covers the Flora of Erkenek (Malatya) and the adjacent areas. 792 plant specimens which belong to 449 species, 246 genera and 67 families have been collected from the research area in 1987. The number of taxa is 455. 83 of the total 449 species are new records for the square of C6. The number of endemic species to Turkey is 62(13.9%), The numbers and the rates of the phytogeographical elements are as follows: The Irano-Turani ans are 145(32.5%), the Mediterraneans are (7.9%), and the Euro-Siberians are 15 (3.3%). Two taxa belong to pteridophyta whereas 453 belong to Spermatophyta. Gymnospermae has 3 taxa and Angiospermae has 450 taxa in the area. Dicotyledones and Monocotyledones have 404 and 46 taxa respectively of Angiospermae.. The greatest families according to their species number in the area as follows: Asteraceae (55), Fabaceae (53), Lamiaceae (37), Brassicaceae (34), Poaceae (23), Caryophyll- aceae (20), Apiaceae (18), Rosaceae (18), Scrophulaiiaceae (17), Rubiaceae (13).