Ceza muhakemesi hukukunda seri muhakeme usulü
Simplified trial procedure at criminal procedure law
  1. Tez No: 822682
  2. Yazar: MELDA GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED EMRE TULAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Maddi gerçeğin araştırılması, ceza yargılamasının temel amaçlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple ceza yargılaması, uzun yıllar sonucunda kabul edilmiş evrensel ilkeler gözetilerek yapılmaktadır. Devletler de yargılama sistemlerini kurarken bu evrensel ilkeleri de gözeterek temel bir muhakeme usulü oluşturmaktadır. Ancak son yıllarda suç oranlarının artması ile ceza yargılamasındaki iş yükünün de oldukça arttığı gözlenmektedir. Dolayısıyla tek bir muhakeme usulü yeterli gelmemeye başlamış ve iş yükünün azaltılması amacıyla farklı alternatif usuller ve özel yargılama usullerinin kabul edilmesi kaçınılmaz bir hal almıştır. Ülkemizde de bu doğrultuda önödeme, uzlaşma, kamu davasının açılmasının ertelenmesi gibi usuller öngörülmüştür. Benzer amaçlar ile 7188 sayılı Kanun ile seri muhakeme usulü hukukumuza dahil edilmiştir. Seri muhakeme usulü, sınırlı olarak sayılmış suçlarda soruşturma aşamasında Cumhuriyet savcısının şüpheliye indirim uygulanmış bir yaptırım teklifinde bulunması, akabinde şüphelinin bu teklifi müdafi huzurunda kabul etmesi ve son olarak da mahkemenin bu hususta hüküm kurması ile sonuçlanan bir usuldür. Seri muhakeme usulü ile iddia makamının yetkileri genişletilmesine karşılık şüphelinin birçok güvenceden vazgeçirildiği görülmektedir. Bu çalışmamızda bahsedilen hususların ortaya konulması amacıyla seri muhakeme usulünün tanımı, amacı, mecburiliği, hukuki niteliği ve uygulanma koşullarının yanı sıra usulün uygulanma aşamaları da ayrı ayrı incelenmiştir. Yine çalışmamızın bazı bölümlerinde yeni bir uygulama olan seri muhakeme usulü ile ilgili faydalı olabileceği düşünülen önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigating the material truth is one of the fundamental purposes of criminal justice. Therefore, criminal justice is carried out by considering universal principles that have been accepted over many years. When states establish their justice systems, they also create a basic judicial procedure by considering these universal principles. However, it has been observed that the workload of criminal justice has increased significantly due to the increasing crime rates in recent years. Therefore, it has become inevitable to accept different alternative procedures and special adjudication procedures in order to reduce the workload, since a single judicial procedure is no longer sufficient. In this direction, procedures such as pre-payment, reconciliation, and postponement of the prosecution have been envisaged in our country. Similarly, simplified trial procedure has been included in our law with the Law No. 7188 for similar purposes. simplified trial procedure is a procedure that is limited to certain crimes and results from the public prosecutor's proposal of a sanction that has been reduced for the suspect during the investigation stage, followed by the suspect's acceptance of the proposal in the presence of the defense lawyer, and finally, the court's decision on this matter. While the powers of the prosecution are expanded with simplified trial procedure, it has been observed that the suspect is deprived of many rights. In this study, in order to reveal all the issues, the definition, purpose, obligation, legal nature, and application conditions of simplified trial procedure, as well as the application stages of the procedure, are separately examined. In some parts of our study, suggestions that can be useful regarding simplified trial procedure, which is a new application, are also included.