Investigation of the self-efficacy beliefs and perceptions of English language teachers towards face-to-face and online education
İngilizce öğretmenlerinin yüz yüze ve çevrim içi eğitime yönelik öz yeterlik inançlarının ve algılarının incelenmesi
- Tez No: 822686
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Araştırmalar, öğretmenlerin öz-yeterlik inançlarının performanslarını ve öğretim uygulamalarını önemli ölçüde etkilediğini göstermiştir. Bu nedenle, çevrim içi eğitimdeki son gelişmeler göz önüne alınarak, bu çalışma Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin yüz yüze ve çevrim içi eğitim modlarına yönelik öz-yeterlik inançlarını ve algılarını araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, nitel analizin nicel analizi izlediği, açıklayıcı karma yöntemli bir araştırma tasarımını benimsemiştir. Çalışmanın nicel aşaması hem kamu hem de özel kurumlardan 220 İngilizce öğretmeni ile Öğretmen Öz-yeterlik Ölçeği (TEBS-Self) (Dellinger vd., 2008) ve Michigan Hemşire Eğitimcilerinin Çevrim içi Eğitim için Yetkinlik Algısı Ölçeği (MNESEOTS) (Robinia, 2008) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. 11 İngilizce öğretmeni, pilot uygulaması yapılan ve araştırmacılar tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelere katılmıştır. Nicel analizin bulguları, öğretmenlerin yüz yüze eğitimde çevrim içi eğitime göre daha yüksek öz-yeterlik inançlarına sahip olduğunu göstermiştir. Öğretmenlerin yüz yüze eğitime ilişkin olumlu algıları, bu modda daha yüksek öz-yeterliklerine katkıda bulunmuştur. Okul türü, cinsiyet, kıdem gibi değişkenlere göre, deneyimli öğretmenlerin her iki modda da öz-yeterlik inançlarının özel mesleğin ilk beş yılındaki öğretmenlere göre daha güçlü olduğu bulunmuştur. Öte yandan, cinsiyet ve okul türünün öğretmenlerin öz-yeterlik inançları üzerinde anlamlı bir etkisi olmamıştır. Ayrıca, yarı yapılandırılmış görüşmelerin bulguları, çevrim içi eğitimin uyarlanabilirliğini ve erişilebilirliğini takdir ederken, yüz yüze eğitimde doğrudan etkileşimin ve anında geri bildirimin önemini vurgulamıştır. Bu çalışma, Türk İngilizce öğretmenlerinin iki eğitim modundaki öz-yeterlik inançlarına ilişkin değerli bilgiler sunmaktadır. Politika yapıcıların ve uygulayıcıların her iki eğitim ortamında da öğretmenler için profesyonel gelişim ve destek mekanizmaları tasarlamasına yardımcı olabilir. Gelecekteki araştırmalar, öğretmen öz-yeterlik inançları ile öğrenci sonuçları arasındaki ilişkiyi araştırmalı, her modda etkili öğretim için gerekli yeterlilikleri incelemeli ve çevrim içi eğitimin zorluklarını ve fırsatlarını daha kapsamlı bir şekilde sorgulamalıdır.
Özet (Çeviri)
Previous research has demonstrated that teachers' self-efficacy beliefs substantially impact their performance and instructional practices. Therefore, with the recent advancements in online education, the present study aims to investigate the self-efficacy beliefs and perceptions of English language teachers in Türkiye towards face-to-face and online education modes. The study adopted an explanatory mixed-method research design, in which qualitative analysis followed quantitative analysis. For the quantitative phase, 220 English language teachers from both public and private institutions completed the scales, Teacher's Self-efficacy Scale (TEBS-Self) (Dellinger et al., 2008) and Michigan Nurse Educators' Sense of Competence for Online Teaching Scale (MNESEOTS) (Robinia, 2008), and 10 English language teachers participated in semi-structured interviews which were piloted and developed by the researchers. The findings of the quantitative analysis indicated that teachers had higher self-efficacy beliefs in face-to-face education than in online education. Teachers' positive perceptions of face-to-face education contributed to their higher self-efficacy in this mode. In accordance with the variables, such as school type, gender, and experience, it was found that experienced teachers performed higher self-efficacy beliefs than novice teachers. On the other hand, gender and school type had no significant effect on teachers' self-efficacy beliefs. Moreover, the findings of semi-structured interviews highlighted the importance of direct interaction and immediate feedback in face-to-face education while appreciating the adaptability and accessibility of online education. This study provides valuable insights into the self-efficacy beliefs of English language teachers in two modes of education and might help policymakers and practitioners design professional development and support mechanisms for teachers in both instructional settings. Future research should investigate the relationship between teacher self-efficacy beliefs and student outcomes, examine the competencies required for effective teaching in each mode, and question the challenges and opportunities of online education more comprehensively.