Akademide yaşanan çatışmanın sebeplerinin ve çatışma yönetim stillerinin analitik hiyerarşi süreci yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of the causes of conflict in academia and conflict management styles with the analytical hierarchy process method
  1. Tez No: 822694
  2. Yazar: TAHA KOSİFOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR KIRDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İnsan hayatının bir parçası olan çatışma, taraflar arasında çeşitli nedenlerden kaynaklanmakta ve en az bir tarafın hoşnutsuzluğu neticesinde ortaya çıkmaktadır. Bu hoşnutsuzluğun ortaya çıkmasında veya yönetilmesinde karar verme kavramı etkili olabilmektedir. Çünkü belirli kademelerde bulunan bireyler için karar verme çatışmaya sebep olabilmektedir. Özellikle insan topluluğunun oluşturduğu akademi de çatışma yaşanabilmektedir. Akademideki çatışmanın sebepleri arasında; kaynak azlığı, ast-üst ilişkisi, iletişim eksikliği ve örgütsel adaletsizlik yer almaktadır. Akademideki çatışma yönetim stilleri ise kaçınma, uyma, iletişimin arttırılması ve uzlaşmadır. Akademide karar verme pozisyonunda bulunan bireyler, karar vermeden önce alternatifler arasında detaylı bir değerlendirme yaparken geliştirilmiş olan yöntemlerden faydalanabilirler. Geliştirilmiş yöntemlerden biri olan AHS yöntemi ile mevcut kriterler arasında karşılaştırma yapılabilir ve karşılaştırma sonuçlarından çıkarımlarda bulunulabilir. Bu sebeple çalışmanın amacı, akademisyenlere göre akademide yaşanan çatışmaların sebeplerinin ve çatışma yönetim stillerinin belirlenip AHS analizi yardımıyla önem düzeylerine göre sıralanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Conflict, which is a part of human life, arises between the parties for various reasons and arises as a result of the discontent of at least one party. The concept of decision-making can be effective in the emergence or management of this discontent. Because decision-making for individuals at certain levels can cause conflict. In particular, there may be conflict in the academic community formed by the human community. The causes of the conflict in the academy; lack of resources, subordinate-superior relationship, lack of communication and organizational injustice. Conflict management styles in academia are avoidance, compliance, increased communication, and compromise. Individuals in decision-making positions in academia can benefit from the methods developed when making a detailed evaluation between alternatives before making a decision. With the AHP method, which is one of the developed methods, a comparison can be made between the existing criteria and inferences can be made from the comparison results. For this reason, the aim of the study is to determine the causes of conflicts and conflict management styles in academia according to academicians and to rank them according to their importance levels with the help of AHP analysis.