Sosyal bilgiler eğitimi alanındaki değerler eğitimi ile ilgili yapılan araştırmalar üzerine bir meta-sentez çalışması
A meta-synthesis study on the research on values education in the field of social sciences education
  1. Tez No: 822697
  2. Yazar: MUSTAFA SAMET KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KÜRŞAT KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsan, doğası gereği hayata başladığı ilk günden itibaren kendini bir toplumun içinde bulur. O toplumda büyür ve gelişir. Gelişirken de bulunduğu toplumun normlarını, kültürel yaşantısını alarak hayatta kalır. İşte değerler de bu öğelerden biridir. Nasıl ki ailemize veya bağlı bulunduğumuz topluma bağlıysak aynı zamanda değerlerimize de o şekilde bağlanmamız gerekmektedir. Önce ailede ardından da okullarda öğrendiğimiz ve günlük hayatta uyguladığımız değerler, bizlere ileriki yaşantımıza da ışık olacaktır. Bu nedenle sosyal bilgiler dersinde öğrencilere aktarılmak istenen değerler oldukça önem arz etmektedir. Sosyal bilgiler eğitimi alanındaki değerler eğitimi ile ilgili araştırmaları inceleyen bu çalışma, nitel araştırmalardan olan meta sentez yöntemi ile yapılmıştır. Araştırma kapsamında yirmi ikisi makale ve on beşi tez olmakla birlikte toplamda otuz yedi çalışma incelenmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenerek her bir alt problem için tablolar oluşturulmuş ve bulgular yorumlanmıştır. İncelenen çalışmalara göre değerler ve değerler eğitimi alanında en çok bilimsel yayının 2018 ve 2019 yılları arasında yapıldığı; yayınlanan bu çalışmaların çoğunluğunda nitel yöntemlerin tercih edildiği ve karma yöntemlerin ise en az kullanıldığı; çalışmaların çoğunluğunun ilk ve ortaokul öğrencileri ile yapıldığı; veri toplama yöntemlerinden olan görüşmenin en fazla kullanıldığı; verilerin çözümlenmesinde ise sıklıkla içerik analizinin kullanıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
By nature, human beings find themselves in a society from the first day of their lives. He grows and develops in that society. As he develops, he survives by taking the norms and cultural life of his society. Values are one of these elements. Just as we are connected to our family or the society we belong to, we also need to be connected to our values in the same way. The values we learn first in the family and then in schools and apply in daily life will also shed light on our future lives. For this reason, the values desired to be conveyed to students in the social studies course are very important. This study, which examines the research on values education in the field of social studies education, was conducted with the meta-synthesis method, which is one of the qualitative researches. Within the scope of the research, a total of thirty-seven studies, twenty-two articles and fifteen theses, were analyzed. The data obtained were analyzed by content analysis, tables were created for each sub-problem and the findings were interpreted. According to the studies examined, it was seen that the most scientific publications in the field of values and values education were made between 2018 and 2019; qualitative methods were preferred in the majority of these published studies and mixed methods were used the least; the majority of the studies were conducted with primary and secondary school students; interview, one of the data collection methods, was used the most; and content analysis was frequently used to analyze the data.