Axisymmetric contact problem for two elastic layers under the effect of ring shaped loads
  1. Tez No: 8227
  2. Yazar: AKIN GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. O. SELÇUK YAHŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
YÜZÜK YÜK ETKİSİNDEKİ İKİ ELÂSTİK KATMAN İÇİN EKSENEL SİMETRİK TEMAS PROBLEMİ Gürsoy, Akın Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü, Y. Lisans Tezi Tez Yöneticisi: Doç.Dr. 0. Selçuk YAHŞİ 108 Sayfa, Ocak 1990 ÖZET Bu çalışmada, yüzük şeklindeki bir yükün etkisinde olan iki elastik katman arasındaki eksenel simetrik temas problemi incelenmiştir. Problem, temas yüzeylerinde temasın sürtünmesiz olması ve temas yüzeyleri boyunca yalnızca sıkıştırma gerilmelerinin iletileceği varsayımları ile çözülmüştür. Ayrıca, yerçekimi etkisinden dolayı bulunan dikey kütle kuvveti ihmal edilmiştir. Hankel integral dönüşüm tekniğinin kullanımıyla bu problemin gerçek bir formülasyonu, elastik katmanlar arasındaki basınç ve temas yeri bilinmeyen fonksiyon olarak, bir tekil integral denklemler sistemiyle sağlanmıştır. Tekil integral denklemleri de daha sonra Gauss-Chebyshev formülleri kullanılarak lineer cebirsel denklem takımına indirgenmiş ve sayısal olarak çözülmüştür.Değişik katman geometrileri ve malzemeleri için sayısal örnekler verilmiştir. Anahtar kelimeler : Temas problemleri, surtunmesiz temas, eksenel simetrik ortamda gerilme analizi Bilim Dalı Sayısal t odu : 625.03.01 vı
Özet (Çeviri)
AXISYMMETRIC CONTACT PROBLEM FOR TWO ELASTIC LAYERS UNDER THE EFFECT OF RING SHAPED LOADS Gürsoy. Akin Faculty of Engineering Department of Mechanical Engineering, M.S. Thesis Supervisor: Assoc.Prof.Dr. 0. Selçuk YAHŞİ 108 Pages, January 1990 ABSTRACT In this study, an axisymmetric contact problem between two elastic layers under the effect of ring shaped loads is considered. The problem is solved under the assumptions that the contact along the interface is frictionless and only compressive normal tractions can be transmitted across the interface. Also vertical body force due to the effect of gravity is neglected. Hankel integral transform technique is used to provide an exact formulation of this problem in terms of a system of singular integral equations in which the unknown functions are the pressure between the elastic layers in the contact region. By using Gauss-Chebyshev quadrature formula the singular integral equation is further reduced to simultaneous linear algebraic equation which is then solved numerically. iiiThe numerical examples are given for different layer geometries and materials pairs. Key words : Contact problems, frictionless contact, stress analysis in axisymmetric media. Science Code : 625.03.01 IV