Analysis of sound field in enclosed spaces by method of image sources
Kapalı mekanlardaki ses alanlarının ayna görüntüsü yöntemiyle çözülmesi
- Tez No: 8228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
kapalı mekanlardaki ses alanlarının ayna görüntüsü yöntemiyle çözümlenmesi SORGUÇ, Murat Mühendislik Fakültesi Maküıa Mühendisliği Bolümü, Ylisans Tezi Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Mehmet ÇALIŞKAN Şubat 1990, 130 Sayfe ÖZET Geometrik oda akustiği yöntemlerinden biri olan ayna görüntüsü yöntemi, ayna görüntülerinin geçerlilik ve görünebilirlik testlerini kapsayacak şekilde geliştirilmiştir. Yöntem bilgisayara uyarlanarak Pascal programlama dilinde bir yazılım hazırlanmıştır, Kapalı mekanların geçiş rejimi yanıtları, darbe yanıtı, enerji sönüm eğrisi ve çınlama süresi cinsinden elde edilmiştir. Hazırlanan yazılım kullanılarak, sürekli rejim çözümlemesi ve deneysel verilerden elde edilen darbe yanıtının da çözümlenmesi olasıdır. Ses kaynağı alıcısı çiftleri için konuşmanın anlaşılabilirliği, konuşma iletim indisi cinsinden ifade edilmiştir.Belirtilen yöntem kullanılarak çözümlenen birçok örnek çalışmanın sonuçları, daha once yapılan analitik ve/veya deneysel çalışmaların sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Bu örnek çalışmaların sonuçlarının teknik yazındaki diğer sonuçlara oldukça yakın olduğu saptanmıştır. Anahtar Sözcükler : Geometrik oda akustiği, ayna görüntüsü, darbe yanıtı, konuşma anlaşılabilirliği. Bilim Kodu: 625.01.04 vı
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF SOUND FIELD M ENCLOSED SPACES BY METHOD OF IMAGE SOURCES SORGUÇ, Murat Faculty of Engineering Mechanical Eng. Department, M. Sc. Thesis Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mehmet ÇALIŞKAN February 1990, 130 Pages ABSTRACT Method of image sources associated with geometrical room acoustics is modified to cover validity and visibility tests on images. The method is implemented on computer and a software package is developed in Pascal programming language. Transient response characteristics of enclosed spaces are obtained in terms of impulse response, energy decay curve, and reverberation time. Steady state analysis is also possible as well as the impulse response from experimental data. Speech intelligibility is expressed in terms of speech transmission index for source-receiver pairs. Several case studies are considered to compare the results of" present analysis with the analytical and experimental results obtained by inprevious studies. The findings of the case studies are general^ in good agreement with the other results. Key -words : Geometrical room acoustics, image source, impulse response, speech intelligibility. Science Code : 626.01.04 IV