İmam-Hatiplilik kimliği ve değerleri: Eskişehir örneği
Imam-Hatiplik identity and values: Example of Eskişehir
  1. Tez No: 822704
  2. Yazar: SİNEM NUR ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de en önemli eğitim kurumlarından biri olan imam-hatip liselerinde eğitim gören öğrencilerin, imam-hatip kimliği ve değerlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada daha detaylı veriler elde etmek için, nitel araştırma deseni ve olgu bilim yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Eskişehir il merkezinde bulunan 2 Anadolu imam-hatip lisesinde 9., 10., 11. ve 12. sınıf seviyelerinde öğrenim gören, 10 kız ve 10 erkek toplamda 20 öğrenci ile yapılmıştır. Araştırmada yarı yapılandırılmış yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak, 20 öğrenciye toplamda 16 açık uçlu soru yöneltilmiştir. Öğrencilerin görüşleri doğrultusunda elde edilen veriler betimsel ve içerik analizine tabi tutulmuştur. Bulgularda katılımcıların konu üzerine ilişkin ifadelerine doğrudan alıntı yapılarak yer verilmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların imam-hatip kimliğini benimsediği ve kabul ettiği, bu kimliğin, dini dersler, okul ortamı, çevresel faktörler tarafından oluştuğu, imam-hatipte kazanılan dini, ahlaki/sosyal değerler olduğu, imam-hatip kimliğinin bu değerlere bakışı etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the identity and values of imam-hatip students studying in imam-hatip high schools, one of the most important educational institutions in Turkey. In order to obtain more detailed data, qualitative research design and phenomenology method were used. The research was conducted with a total of 20 students, 10 female and 10 male, studying at the 9th, 10th, 11th and 12th grade levels in 2 Anatolian imam-hatip high schools in Eskişehir city centre affiliated to the Ministry of National Education in the 2022-2023 academic year. In the study, a total of 16 open-ended questions were asked to 20 students using semi-structured face-to-face interview technique. The data obtained in line with the opinions of the students were subjected to descriptive and content analysis. In the findings, the statements of the participants on the subject were included by direct quotation. As a result of the research, it was determined that the participants adopted and accepted the imam-hatip identity, that this identity was formed by religious lessons, school environment, environmental factors, that there are religious, moral / social values gained in imam-hatip, and that imam-hatip identity affects the view of these values.