Mimari aydınlatma elemanlarının geri dönüştürülmüş PET malzeme ile üretiminde 3 boyutlu yazıcıların kullanımı
The use of 3D printers in the production of architectural lighting elements using recycled PET material
  1. Tez No: 822708
  2. Yazar: ŞÜKRİYE AKTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SARIKAHYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasında atık olan PET su şişelerinden filament üretimi gerçekleştirilmiştir. Geri dönüştürülmüş PET filamentin performansının değerlendirilmesi için yüzey pürüzlülük ve çekme testleri gibi standart yöntemler kullanılmıştır. Yüksek dolgu yoğunluğunun filamentin mekanik dayanıklılığını artırdığı ve daha homojen bir yapı oluşturduğu tespit edilmiştir. Geri dönüştürülmüş PET filament kullanılarak tasarlanan aydınlatma elemanlarının baskısı da gerçekleştirilmiştir. Aydınlatma elemanlarının ışık kaynaklarının zaman içerisinde ısınabileceği ve kullanılan PET malzemede deformasyona neden olabileceği üzerinde durulmuştur. Aydınlatma elemanları 1/5 ölçekte üretilmiştir. Üretilen aydınlatma elemanlarının ışık kaynağı sıcaklığı, ışık kaynağının çalışma sıcaklığı ve dış kabuk sıcaklıkları ölçülmüştür. Ancak yapılan ölçümler sonucunda, ölçeğin küçük olmasına rağmen kullanılan malzemenin herhangi bir deformasyona uğramadığı gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, atık PET su şişelerinin geri dönüştürülerek filament üretiminde kullanılmasının ve Geri dönüştürülmüş PET filamentin performansının değerlendirilmesinin önemini vurgulamaktadır. Bu yöntem ile atık plastiklerin yeniden kullanılmasını teşvik ederek sürdürülebilir bir üretim sürecine de katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is focused on the production of filament from waste PET bottles. Standard methods such as surface roughness and tensile testing were employed to evaluate the performance of recycled PET filament. It was found that higher fill density improved the mechanical durability of the filament and resulted in a more homogeneous structure. Additionally, the printing of lighting elements using recycled PET filament was successfully carried out at a 1/5 scale. The potential deformation of the PET material and the impact on the performance of the lighting sources due to heat generation over time were examined. Measurements were taken for the light source temperature, operating temperature, and external shell temperature of the lighting elements. Despite the small scale of the printing experiment, no deformation was observed in the utilized material. The findings of this study underscore the importance of recycling waste PET bottles for filament production and assessing the performance of recycled PET filament. This method aims to promote the reuse of plastic waste and contribute to a sustainable production process.