6. sınıf matematik dersine ait 'Tam sayılar ve cebirsel ifadeler' konularının scratch destekli öğretiminin akademik başarı, motivasyon ve bilgilerin kalıcılığına etkisi
6. impact of scratch-supported teaching of 'Integers and algebraic expressions' subjects on academic achievement, motivation and persistence of knowledge
  1. Tez No: 575632
  2. Yazar: METEHAN MERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 6. sınıf Matematik dersine ait“Tam Sayılar ve Cebirsel İfadeler”konularının, ders kitabında yer alan etkinliklerden farklı olarak Scratch destekli öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına, motivasyonlarına ve bilgilerinin kalıcılığına etkisini incelemektir. Bu amaçla 6. sınıf Matematik dersi“ Tam Sayılar ve Cebirsel İfadeler”konularına yönelik materyaller Scratch programı aracılığıyla araştırmacı tarafından kodlanarak oluşturulmuş ve kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2017-2018 eğitim öğretim yılı güz döneminde Düzce ili Cumayeri ilçesinde bulunan, Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı iki ortaokulda öğrenim gören 38 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada yöntem olarak ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubu öğrencilerine kullanımı kolay ve ilgi çekici olan Scratch programı aracılığıyla hazırlanan etkinliklerle desteklenen matematik öğretimi gerçekleştirilirken, kontrol grubu öğrencilerine ise yapılandırılmış sınıf ortamında ders kitabında yer alan etkinliklere bağlı kalınarak matematik öğretimi gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Matematik Motivasyon Ölçeği (MMÖ) ve araştırmacı tarafından geliştirilen Tam Sayılar ve Cebirsel İfadeler konularına ait başarı testleri kullanılmıştır. Tam Sayılar Başarı testi maddelerinin güvenirlik ve madde ayırt ediciliklerinin tespiti için 120 öğrenci ile pilot uygulama yapılmış ve bir madde testten çıkarılarak teste son hali verilmiştir. Cebirsel İfadeler Başarı testi maddelerinin güvenirlik ve madde ayırt ediciliklerinin tespiti için 118 öğrenci ile pilot uygulama yapılmış ve bir madde testten çıkarılarak teste son hali verilmiştir. Sınıf içi uygulamalardan önce ve sonra olmak üzere gruplara, hazırlanan başarı testleri ve Matematik Motivasyon Ölçeği (MMÖ) ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Son test uygulamasından yaklaşık beş hafta sonra başarı testi kalıcılığı test etmek amacıyla tekrar uygulanmıştır. Yapılan uygulamalar sonucunda elde edilen veriler SPSS programında analiz edilerek çözümlenmiştir. Verilerin analizinde t-testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda deney ve kontrol grubunda yer alan öğrencilerin başarılarında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Buna ek olarak kalıcılık ve motivasyon puanlarına bakıldığında da her ne kadar ortalamalar arasında deney grubu lehine üstünlük olmuş olmasına rağmen istatistiksel olarak deney grubu lehine anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Buradan Scratch programı ile kodlama yoluyla tasarlanan oyun ve etkinliklerin öğrencilerin akademik başarılarını artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgulardan yola çıkarak araştırma sonucunda, Scratch ile tasarlanan oyun ve etkinliklerin ders başarıları bakımından öğretmen ve öğrencilere yardımcı olacağı, öğrenilmesi zor ve sıkıcı olarak algılanan konuların öğretiminde kullanılabileceği ve sadece Matematik dersinde değil, diğer derslerde de bu programdan yararlanılabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to study secondary school 6. to examine the effect of“integers and algebraic expressions”on students ' academic achievements, motivations and persistence of knowledge in Scratch-supported teaching, as opposed to the activities in the textbook. 6 for this purpose. materials for“integers and algebraic expressions”were coded and used by the researcher through the Scratch program. The study group consists of 38 students who attended two secondary schools in Cumayeri District of Düzce province during the fall semester of the 2017-2018 academic year. The semi-experimental pattern with pre-test-final test control group was used as a method in the research. While mathematics teaching was supported by activities prepared through Scratch program, which is easy to use and interesting to experiment group students, mathematics teaching was carried out by adhering to the activities included in the textbook in structured classroom environment to control group Students. As a data collection tool, success tests for Mathematics motivation scale (MMÖ) and integers and algebraic expressions developed by the researcher were used. A pilot application was made with 120 students to determine the reliability and substance distinctiveness of the success test materials and a substance was removed from the test and the final version was given to the test. Algebraic expressions pilot application was made with 118 students for determination of reliability and substance distinctiveness of Success test materials and a substance was removed from the test and the final version was given to the test. Before and after the classroom applications, the success tests and the math motivation scale (MMÖ) were applied as pre-test and final test to the groups. About five weeks after the last test Application, the success Test was re-applied to test persistence. The data obtained as a result of the applications were analyzed and analyzed in the SPSS program. T-test was used in the analysis of the data. As a result of the research, a significant difference was found in the success of the students in the experiment and control group in favor of the experiment group. In addition, the scores of persistence and motivation, although there was an advantage in favor of the experimental group among the averages, do not differ significantly in favor of the experimental group statistically. From this, it is concluded that games and activities designed through coding with Scratch program increase students ' academic achievement. Based on the findings of the research, it was thought that games and activities designed with Scratch would help teachers and students in terms of course achievements, could be used in teaching subjects perceived as difficult and boring to learn, and could be used not only in mathematics but also in other courses.