Ortaöğretim öğrencilerinin kariyer kaygısının yordayıcısı olarak akademik erteleme davranışı
Academic procrastination behaviour as a predictor of secondary school students' career anxiety
  1. Tez No: 822780
  2. Yazar: ÜZEYİR KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA BOZKURT BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı; Çankırı'da ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin kariyer kaygılarının yordayıcısı olarak akademik erteleme davranışını ele almaktır. Bu kapsamda 2022-2023 eğitim-öğretim yılında ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 400 öğrenci katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Akademik Erteleme Ölçeği”,“Kariyer Kaygısı Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenirlik düzeyleri kabul edilebilir seviyededir. Araştırma kapsamında toplanan veriler SPSS 20.0 programında analiz edilmiştir. Verilerin analiz sürecinde aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi, ANOVA testi, korelasyon ve regresyon yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucuna göre öğrencilerin akademik erteleme ve kariyer kaygılarının orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin akademik erteleme düzeylerinin; sınıf seviyesi, not ortalamaları, mesleki karar verme durumu, günlük ders çalışma süresi ve günlük medya kullanım süresi değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği; kariyer kaygısı düzeylerinin ise cinsiyet, not ortalaması ve mesleki karar durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucuna göre öğrencilerin akademik erteleme davranışları ile kariyer kaygısı düzeyleri arasında anlamlı pozitif yönlü zayıf bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; The aim of this study is to examine academic procrastination behaviour as a predictor of career anxiety of students studying in secondary education institutions in Çankırı. In this context, it was carried out with the participation of 400 students studying in secondary education institutions in the 2022-2023 academic year.“Academic Procrastination Scale”,“Career Anxiety Scale”and“Personal Information Form”developed by the researcher were used as data collection tools. The reliability levels of the scales are acceptable. The data collected within the scope of the research were analysed in SPSS 20.0 programme. Arithmetic mean, standard deviation, t-test, ANOVA test, correlation and regression methods were used in the data analysis process. According to the results of the research, it was found that students' academic procrastination and career anxiety were at a moderate level. Students' academic procrastination levels showed significant differences according to the variables of grade level, grade point average, vocational decision-making status, daily study time and daily media usage time; it was concluded that career anxiety levels differed significantly according to gender, grade point average and professional decision status variables. According to the results of the research, it was concluded that there was a significant positive weak relationship between students' academic procrastination behaviours and career anxiety levels.