Yerel basına göre Demokrat Parti dönemi'nde Karabük
According to local press Democrat Party era Karabük
  1. Tez No: 822781
  2. Yazar: BERK YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BÜYÜKTOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 398
Özet
1950-1960 yılları arası yerel basın üzerinden Demokrat Parti Dönemi'nde Karabük'ü anlatan bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma da söz konusu eksikliği gidermeyi amaçlamıştır. 14 Mayıs 1950 seçimlerinden sonra nicelik olarak artan Karabük basın hayatı, 27 Mayıs darbesine kadar büyük çoğunlukla DP'ye destek olmuştur. Bu nedenle iktidar tarafından gazete kapatılma hadisesi yaşanmamıştır. Fakat Karabük basınında muhalif cephenin temsilcileri olarak CHP'yi destekleyen Ata Yolu ve CMP tarafından yer alan Müstakil gazetesi bulunurken, özellikle Müstakil gazetesinin kâğıt bulamama sorunuyla karşılaşması önemli bir detay olarak göze çarpmaktadır. Karabük Postası ise bu yayın organlarına göre belirli bir siyasi partiyi temsil etmemekteydi. Diğer bahsedilmesi gereken hususta tam manasıyla muhalif olarak adlandırılamayacak olsa da özellikle Karabük DP yapılanması içerisindeki muhalif grubu temsil etmesiyle ifade edilebilecek olan Yeni Karabük gazetesidir. Demokrat Parti her ne kadar 1957 yılından itibaren genel manada bir zayıflama göstermişse de Karabük'teki yansımasına bakarsak çok da öyle olmadığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
There is no study about Karabük in the Democratic Party Period between 1950-1960 through the local press. This study aimed to eliminate this deficiency. The press life in Karabük, which increased in quantity after the 14 May 1950 elections, mostly supported the DP until the 27 May coup. For this reason, there was no event of newspaper closure by the government. However, while in the press of Karabük, Ata Yolu, which supports the CHP, and the Müstakil newspaper, which supports the CHP, are the representatives of the opposition front, it is an important detail that the Müstakil newspaper, in particular, faced the problem of not finding paper. According to these publications, Karabük Post did not represent a particular political party. The other point that needs to be mentioned is Yeni Karabük newspaper, which although it cannot be called opposition in the full sense, it can be expressed especially as representing the opposition group within the Karabük DP structure. Although the Democratic Party has weakened in general since 1957, if we look at its reflection in Karabük, we can say that it is not so.