Çankırı Müzesi'nde bulunan bir grup cam eser
A group of glass artifacts from Çankırı Museum
  1. Tez No: 822786
  2. Yazar: HALİT ERSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ BURULDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
MÖ 3. binden itibaren keşfedilen ve günümüzde de kullanımını sürdüren cam, doğada katı halde bulunurken insanoğlu tarafından işlenerek şekil verilmiş ve günlük yaşamda kullanılmıştır. Çankırı Müzesi'nde bulunan bir grup cam eser konulu çalışmanın amacı zengin bir koleksiyona sahip eserlerin bilim dünyasına tanıtılarak gerekli ilgiyi görmesini sağlamaktır. Bu çalışmada, öncelikle Çankırı ili, tarihi ve coğrafyası hakkında bilgi verilerek Çankırı Müzesi anlatılmış, sonrasında ise, camın tanımı, üretim ve bezeme teknikleri, cam yapımında kullanılan aletler, cam fırınları ve camın tarihi gelişimi konusunda genel bilgiler verilmiştir. Çankırı Müzesine kazı, bağış, satın alma ve müsadere yoluyla kazandırılmış 512 adet cam eser bulunmaktadır. Genellikle, üfleme ve kalıplama yöntemleri ile üretilen eserler, içlerine çeşitli sıvalar koyarak onları muhafaza etmek ve mezarlarda ölü hediyesi olarak kullanılmıştır. Sağlam olmaları mezar buluntusu olabileceklerini düşündürmüştür. Alabastron, unguentarium, şişe, sürahi, bardak, kase, gibi kapların yanı sıra yüzük ve bilezik gibi süs eşyaları da çalışma kapsamına alınarak 36 adet eser üzerinde değerlendirme yapılmıştır. Aynı formdaki eserlerden bir adedi değerlendirilmiş, literatürde bilinen benzer formlara göre titizlikle tarihlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
Discovered since the 3rd millennium BC and still in use today, glass was found in solid form in nature, shaped by human beings and used in daily life. The aim of the study on a group of glass works in the Çankırı Museum is to introduce the works with a rich collection to the scientific world and to attract the necessary attention. In this study, first of all, Çankırı necessary attention. In this study, first of all, Çankırı Museum was explained by giving information about Çankırı province, its history and geography, and then general information about the definition of glass, production and decoration techniques, tools used in glass making, glass furnaces and the historical development of glass were given. There are 512 pieces of glass artifacts brought to the Çankırı Museum through excavation, donation, purchase and confiscation. Generally, the artifacts produced by blowing and molding methods were used to preserve them by putting various plasters inside and as a dead gift in the graves. The fact that they were intact made us think that they could be grave finds. In addition to containers such as alabastron, unguentarium, bottles, jugs, glasses, bowls, ornaments such as rings and bracelets were included in the study, 36 works were evaluated. One of the works in the same form was evaluated and meticulously dated according to similar forms known in the literature.