Hemşirelerde psikolojik sermayenin örgütsel özdeşleşmeye etkisi
The effect of psychological capital on organizational identification in nurses
  1. Tez No: 822785
  2. Yazar: SEVİM GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Psikolojik sermaye, bireyin“kim olduğu”ve“kim olabileceği”ile ilgilenen, günümüz örgüt ihtiyaçları doğrultusunda gelişmiş çalışanların yeteneklerinin, psikolojik kapasitelerinin, güçlü yönlerinin örgüt için değerli, üretken ve sürdürülebilir sonuçlar elde etmede önemli rol oynayan ve bu sayede sürdürülebilir örgütsel başarı ve rekabet üstünlüğü elde etmeyi amaçlayan eşsiz bir kaynak olarak ifade edilir. Örgütsel özdeşleşme, birlik veya topluluğa ait olmayı örgüt üyesi tarafından örgütün amaçları, inançları, değerleri, davranışları, bilgi ve becerilerinin kendi amaçları, inançları, değerleri, davranışları, bilgi ve becerileri olarak görülmesi, örgütsel kararlara katılmaya, örgütsel fonksiyonlara uygun davranmaya ve örgütsel davranış biçimlerini benimsemeye yönlendiren bir kavram olarak tarif edilmektedir. Sağlık hizmetlerinin önemli bir parçası olan hemşirelerde psikolojik sermaye ve örgütsel özdeşleşme düzeylerinin belirlenmesi ve hemşirelerde psikolojik sermayenin örgütsel özdeşleşmeye etkisini ortaya koymak amacıyla yapılan bu çalışma; Ankara'da bir özel üniversite hastanesinde çalışan 275 hemşireden elde edilen veri doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Çalışma verisi;“Psikolojik Sermaye Ölçeği”ve“Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Psikolojik Sermaye ölçeğinin güvenirliği Cronbach's Alpha=0,925, Örgütsel Özdeşleşme ölçeğinin güvenirliği Cronbach's Alpha=0,910 olarak yüksek bulunmuştur. Psikolojik sermaye ile örgütsel özdeşleşme arasında r=0.521 pozitif orta (p=0,000
Özet (Çeviri)
Psychological capital, who is interested in“who he is”and“who he can be”, is developed in line with today's organizational needs, and the skills, psychological capacities and strengths of the employees play an important role in obtaining valuable, productive and sustainable results for the organization, thus ensuring sustainable organizational success and competitiveness. It is expressed as a unique resource aiming to achieve superiority. Organizational identification refers to the members of the organization seeing belonging to the union or community as the goals, beliefs, values, behaviors, knowledge and skills of the organization as their own goals, beliefs, values, behaviors, knowledge and skills, participating in organizational decisions, behaving in accordance with organizational functions and forms of organizational behavior. It is described as a concept that leads to adoption. This study, which was conducted to determine the psychological capital and organizational identification levels of nurses, who are an important part of health services, and to reveal the effect of psychological capital on organizational identification in nurses; It was carried out in line with the data obtained from 275 nurses working in a private university hospital in Ankara. Study data; It was collected using the“Psychological Capital Scale”and the“Organizational Identification Scale”. The reliability of the Psychological Capital scale was found to be high as Cronbach's Alpha=0.925, and the reliability of the Organizational Identification scale was found to be high as Cronbach's Alpha=0.910. A positive moderate (p=0.000