Safranbolu evlerinde kalem işleri
Work of chisel in Safranbolu houses
- Tez No: 82279
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL ETİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tezhip Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Özet Birinci bölümde, Türk süslemeciliğinin tarihi gelişimi ve süsleme türleri, konunun fazla derinliğine girmeden anlatılmıştır. İkinci bölümde, mimari süsleme sanatlarımızdan kalem işlerini tanımlayarak, tarih içerisinde yoğun olarak uygulandığı dönemleri, kullanılan motifleri, bu motiflerden yararlanarak desenlerin ne şekilde hazırlandığı ve hazırlanan desenlerin uygulanacağı yüzeylere tatbik edilişi, kullanılan malzemeler ve aletler tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde araştırma alanı olan Safranbolu'nun, konumu, tarihçesi ve topografyasından bahsedilmiştir. Aynı zamanda bir konutun detayı hakkındaki araştırma sonuçlarını vermeden önce, o konutu genel olarak tanıtmanın doğru olacağı düşüncesiyle Safranbolu evi, mimari yapı olarak tanıtılmıştır. Yine aynı bölüm içerisinde kalem işleri; evlerin tespiti, ev içerisinde yapılan çalışmalar, alt yapı, üslup ve teknik açılardan incelenmiştir. Dördüncü bölümde, kalem işlerinin bulunduğu evler hakkında derlenen bilgiler ve bu evlerde bulunan kalem işleri uygulamalarının yorumları yapılmıştır. Beşinci bölümde, araştırmanın sonuçları açıklanmıştır. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a branch of the traditional art of decoration, works of chisel, especially the historical evolution of the Turkish art of decoration and its styles are handled superficially. In the second part as an architectural art of decoration, work of chisel, their intensive application periods, adoinment motifs, how to prepare this figures and to apply these prepared figures to surfaces by using this motifs, materials and tools used in this works are described. In the third chapter, Safranbolu as the research field its key plan historical background, and topographical surveying are shown to describe it from the geographic and historical aspects. Before giving the researh results of the details of the house. Safranbolu houses, believing that it will be right to describe them superficially are tried to be described as architectural structures. In this chapter works of chisel, the determination of the houses, their interior space studies, infrustructures, styles and technical aspects are examined. In the fourth chapter, the information collected from the houses having works of chisel and evolutions related to them are given seperately. In the fifth chapter, the results of the research are given. vn