Takıların bildirişimi
Communication of jewellery
- Tez No: 82280
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Özet Takı insan bedenine ek olarak kültürel, teknolojik imkanlar dahilinde giyinme dürtüsü kadar etkili bir ifade tarzıdır. İfade edilecek istekler,“ İnsan-dili, bilgi-alış verişi”(Bildirişim) yoluyla sağlanır. Buda takının ortaya koymuş olduğu dil olur. Takının; Çağlar'a ismini veren Anadolu yaran adasındaki kültürlerin serüveni hem bizim hemde gelecek olan nesillere bir kaynak olacaktır. Yaşanılan teknolojileri en iyi sunan araç olan takı, tarihin en somut belgesidir. Sembollerin yaşama anlam katmasına, araç olan takı teknikleri ile de gelişme içindedir, teknolojiler gibi genişler ve yenilenirler şekiller kimlik kazanmış olur. Takıyla ilgimiz ve bizimle kurduğu bağ; İlk başta fonksiyonel, estetik, sembolik vb.işlevleri yüzünden takıyla ilgileniriz. Bu iletişim ile“Bilgi-alış verişi”(Bildirişim ) sayesinde yaşadığımız kültürün ve kazandığımız bilgilerin (kültürel ve sosyal yaşam içindeki semboller, dini inançlar batıl inançlar... vb. ) yaşantımızdaki yeri yatsınamayacak kadar büyüktür.
Özet (Çeviri)
Summary: Ornament is a style of expression which is as effective as the dressing up motive among all the cultural and technological possibilities the human have. The expressions of desire are stated by human language, information flow (communication) and this is the language the ornament has formed. The adventurous story of ornament which has given its name to ages in the Anatolia will be a source for the next generations. Ornament is the most concrete verification that represents the living technology. The improvements in ornament desing is simultaneous as the improvements in the technology. The shapes gain an identity by using the latest technological improvements and symbols gave a meaning to life. The concern we have for the ornament is firstly by esthetics, symbolic and functional reasons. As a result of this information flow (communication) the place of the culture and the information ( the symbols in the cultural and social life, religious and superstitious beliefs) is incredibly important in our lives.