DTÖ anti-damping anlaşması ve Türk işletmeleri açısından değerlendirilmesi
WTO Anti-dumping agreement its evaluation with regard to Turkish companies
  1. Tez No: 94540
  2. Yazar: MURAT YAPICI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERCAN BEYAZITLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
162 ÖZET Bu çalışmada Dünya Ticaret Örgütü Anti-Dampirıg Anlaşması ve Sübvansiyonlar ve Telafi Edici Önlemler Anlaşması incelenerek, bu konudaki ülkemiz mevzuatı - İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesi Hakkında Mevzuat - çerçevesinde yapılan uygulamaların değerlendirilmesine ve bu suretle, Türk işletmeleri için, anılan anlaşmaların ve mevzuatın yorumlanmasına ve tatbikatına ilişkin bir takım sonuçlar çıkarılmasına çalışılmıştır. Öncelikle çerçeve anlaşma olan DTÖ'nün kuruluşu, amacı, kapsamı, düzenleme getirdiği alanlar ve anlaşmazlıkların halli mekanizması ele alınmıştır. Neticede, GATT'ın halefi olan DTÖ'nün serbest ticaret düzeninin korunmasında oldukça etkin düzenlemeler içerdiği görülmüştür. Bu genel değerlendirmeden sonra özelde A-D ve STÖ anlaşmaları irdelenmiştir. Anılan anlaşmaların dampinge veya sübvansiyona karşı uygulamaları sıkı kurallara bağladığı, ancak şeffaf ve adil bir soruşturma süreci sonunda dampinge veya sübvansiyona konu ithalatın yerli üretim dalma zarar verdiğinin belirlenmesi halinde karşı önlemlere müsaade edildiği anlaşılmıştır. Müteakiben Türkiye'nin bu alandaki uygulamaları gözden geçirilmiştir. Geçmiş vakaların incelenmesinden, dampinge karşı soruşturmaların ve alınan önlemlerin haksız rekabetin bertaraf edilmesinde ve yerli üretimde daha önce oluşan zararın izalesinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
163 SUMMARY In this study, provisions of World Trade Organization Anti-Dumping Agreement, Subsidy and Countervailing Measures Agreement have been interpreted; implementations under Turkey's Legislation on Prevention of Unfair Trade in Importation have been examined; and based on the examinations of practices and interpretations of the agreements and the legislation, some useful conclusions for the Turkish producer and exporter companies were drawn. As being a frame agreement, establishment, purpose, coverage, dispute settlement mechanism of WTO were overviewed at first. In this connection, it has been understood that the WTO as successor of GATT is very effective in protecting and preserving free trade order. Consequent upon this general evaluation, A-D and SCM agreement in particular have been elaborated. It has been determined that the said agreements provide strict rules for measures to be taken against dumped or subsidized imports; and that only after a transparent and fair investigation was carried out and if the existence of dumped or subsidized imports causing was proven, such counter measures were allowed. In the last chapter, Turkey's anti dumping practices have been scrutinized. The case studies proved that anti-dumping investigations and measures were effective in eliminating the unfair competition and remedying the injury occurred in the domestic industry.