Artvin ili konut inşaatlarında çalışan işçilerin kişisel koruyucu donanım bilgi düzeylerinin ölçülmesi
Measuring personal protective equipment knowledge levels for employees of housing constructions in Artvin province
- Tez No: 822804
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF IŞIK DEMİRARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
İş kazalarının sıklıkla meydana geldiği sektörlerden biri olan inşaat sektöründe birçok farklı tehlike ve risk bulunmaktadır. Bu riskler, insanların yaralanması, sakat kalması, hayatını kaybetmesi, ekonomik kayıplara uğraması veya çeşitli meslek hastalıklarına yakalanması gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Hem iş kazası sıklığı hem de kazaların yol açtığı zararların büyüklüğü nedeniyle, inşaat sektöründe meydana gelebilecek kazalar önemli bir konudur ve üzerinde ciddiyetle durulması gerekmektedir. İnşaat işçilerinin, kazalardan korunabilmesi için kendilerine ve çalıştıkları işe uygun olan ekipmanları kullanmaları gerekmektedir. Kişisel korunma için kullanılan bu ekipmanlara Kişisel Koruyucu Donanım (KKD) denir. Bu ekipmanlar, olası bir kaza durumunda oluşabilecek hasarı önlemeye veya azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, Artvin ili konut inşaatlarında çalışan işçilerin Kişisel Koruyucu Donanım (KKD) bilgi düzeylerini ölçmektir. Bu amaçla, Artvin il merkezindeki 70 çalışana 10 adet sosyo-demografik ve 27 adet KKD bilgi düzeyini ölçen soruların yer aldığı anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri SPSS 23(Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analizlerde; sıklık, ortalama, standart sapma, basıklık ve çarpıklık gibi istatistikler incelenmiştir. Korelasyon analizi, karşılaştırma testleri, non-parametrik testler (Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis H testi) kullanılmıştır. Gruplar ikili olarak Mann-Whitney U testi ile karşılaştırılmış ve gereken durumlarda Bonferroni Düzeltmesi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, işçiler KKD'ler hakkında yüksek oranda bilgi sahibidirler. Eğitim kaynaklı olması gereken bu bilgiler, çoğunlukla deneyime dayanmaktadır. Bu sebeple KKD kullanım oranı; bilgi düzeyine göre kıyaslandığında, olması gerekenin altında kalmaktadır. KKD bilgi düzeyini eğitim yöntemiyle artırmak için çalışmalar yapılmalı ve kullanımı teşvik edici yöntemler geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The construction industry is a sector that is prone to occupational accidents owing to the presence of numerous hazards and risks. The aforementioned hazards have the potential to cause physical harm, disability, fatality, financial detriment, or the onset of occupational illnesses among individuals. The construction industry is confronted with a significant issue of occupational accidents, which pose a considerable threat due to their high frequency and potential for extensive damages. As such, it is imperative that these accidents be treated with the utmost seriousness. To ensure the safety of construction workers, it is imperative that they utilize appropriate equipment that is tailored to their specific needs and the nature of their tasks. The term utilized to refer to the gear employed for safeguarding individuals from potential hazards is Personal Protective Equipment (PPE). This equipment serves to mitigate or prevent potential damages that may arise in the event of an accident.The objective of this thesis is to assess the extent of workers' familiarity with PPE in the context of housing construction activities in the province of Artvin. In order to achieve the research objectives, a questionnaire-based study was conducted with a sample of 70 workers in the city center of Artvin. The questionnaire consisted of 10 socio-demographic questions and 27 questions aimed at assessing the participants' level of knowledge regarding PPE. The statistical analysis of the acquired data was conducted through the utilization of SPSS 23(Statistical Package for the Social Sciences) software. The statistical analysis involved the examination of various measures such as frequency, mean, standard deviation, kurtosis, and skewness. The statistical techniques employed in the study included correlation analysis, comparison tests, and non-parametric tests such as the Mann-Whitney U test and the Kruskal-Wallis H test. The statistical analysis involved the pairwise comparison of groups using the Mann-Whitney U test. In cases where it was deemed necessary, the Bonferroni correction was applied. Based on the findings, it can be inferred that employees possess a considerable degree of understanding regarding PPE. The acquisition of knowledge, ideally derived from formal instruction, is predominantly derived from practical application. Consequently, the utilization rate of PPE is suboptimal in relation to the level of awareness. Research endeavors ought to be undertaken to enhance the degree of PPE comprehension via instructional programs while devising approaches to promote its utilization.