Migration from the central Asian Republics of Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Türkmenistan, and Uzbekistan to Turkey (Antalya-İstanbul-İzmir) after the 2008 world financial crisis
2008 dünya mali krizi sonrası orta Asya Cumhuriyetleri Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan'dan Türkiye'ye (Antalya-İstanbul-İzmir) göç
- Tez No: 822807
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AYDINGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Orta Asya'da etnik ve dinî azınlıkların kalıcı göçü yaşandı. Bu göç, işçi göçünün bölgede baskın göç biçimi haline geldiği 2000'li yılların başına kadar birincil göç biçimi olmaya devam etti. İşçi göçmenleri için ana hedef ülke Rusya'ydı. 2000'li yılların başında petrol sektöründe ekonomik bir büyüme yaşayan Rusya, işçi ihtiyacı içindeydi. Rusya, ekonomik büyümesi için yeterli işçiyi bulmak amacıyla 2006 yılında göç politikaları ve yasalarında liberalleşmeye gitti. Göç politikalarının liberalleşmesiyle, Rus işgücü piyasası Orta Asyalı göçmen işçiler için daha da erişilebilir bir hale geldi. Ancak 2008 küresel ekonomik kriziyle birlikte her şey değişti. 2000'li senelerin başından bu yana ilk kez Rusya vatandaşları, istihdam olanaklarının azlığı nedeniyle göçmenlerle aynı iş pozisyonları için rekabet etmek zorunda kaldı. İstihdam fırsatları için rekabet ve Orta Asyalı işçi göçmenlerin yıllar içindeki profil değişikliği (Müslüman, daha az eğitimli ve daha az Rusça bilen), Rusya'da onlara yönelik yabancı düşmanlığını doğurdu. Buna rağmen Rusya, 2014 yılına kadar Orta Asya cumhuriyetlerindeki potansiyel işçi göçmenler için tek hedef ülke olarak kalmaya devam etti. Ancak, Kırım'ın ilhakından sonra Rusya, Batı'dan ağır ekonomik yaptırımlarla karşı karşıya kaldı. Bu yaptırımlar 2008 küresel ekonomik krizine benzer bir atmosfer yarattı. Buna rağmen, 2014'te, üç Orta Asya ülkesinin, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan'ın vatandaşları ve hükümetleri, Rusya'daki göçmen işçiler tarafından gönderilen göçmen dövizlerine zaten büyük ölçüde bağımlıydı. Bazı Türkmen vatandaşları için ise yurt dışından gönderilen göçmen dövizleri tek güvenilir gelir kaynağıydı. Bu nedenle, 2014'ten başlayarak, Orta Asya cumhuriyetlerindeki potansiyel göçmenler ve hükümetleri, aktif olarak Rus işgücü piyasasının yerini alacak alternatif bir ülke aramaya başladı. En uygun alternatiflerden biri Türkiye'ydi. Bu tez, 2008 küresel ekonomik krizinden sonra beş Orta Asya cumhuriyeti olan Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan'dan Türkiye'nin üç şehrine, Antalya, İstanbul ve İzmir'e göçü analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
After the dissolution of the Soviet Union, Central Asia experienced a massive flow of permanent emigration of ethnic and religious minorities. The permanent emigration of ethnic and religious minorities continued to be the primary form of migration until the early 2000s when labor migration became the dominant form in the region. The main destination country for labor migrants was Russia. Russia, with the economic boom in the oil sector in the early 2000s, was in need of laborers. In order to sustain enough laborers for its economic growth, Russia liberalized its migration policies and laws in 2006. With the liberalization of migration policies, the Russian labor market became more accessible for Central Asian labor migrants. However, everything changed with the 2008 financial crisis. For the first time since the early 2000s, Russian citizens had to compete for the same vacancies with the migrants because of the scarcity of employment opportunities. The rivalry for employment opportunities, and the change of the profile in the case of Central Asian labor migrants (Muslim, less educated, and less command of the Russian language), began to create xenophobia for Muslim Central Asian migrants. However, Russia remained the sole destination country for potential labor migrants in Central Asian republics until 2014. However, after the annexation of Crimea, Russia faced heavy economic sanctions from the West. These sanctions created an atmosphere similar to the 2008 financial crisis. However, in 2014, citizens and governments of three Central Asian countries, Kyrgyzstan, Tajikistan, and Uzbekistan, were already heavily dependent on remittances sent by the labor migrants in Russia. For some Turkmen citizens, on the other hand, remittances of the labor migrants sent from abroad were the only reliable source of income. Hence, beginning in 2014, potential migrants from the Central Asian republics and some of their governments began actively looking for an alternative country to replace the Russian labor market. Turkey was one of the most, if not the most, suitable alternatives. This thesis analyzes the migration from the five Central Asian republics of Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, and Uzbekistan to the three cities of Turkey, namely Antalya, İstanbul, and İzmir, after the 2008 world financial crisis.