Prayer types and their associations with mental and psychophysiological health
Dua türleri ve ruhsal ve psikofizyolojik sağlıkla ilişkileri
  1. Tez No: 822809
  2. Yazar: FATÜMETÜL ZEHRA GÜLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JOHN MALTBY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Leicester
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Araştırmacılar, Hıristiyan örneklerinde duanın din ile ruh sağlığı arasındaki ilişkiyi daha iyi açıklayabildiğini bulmuşlardır. Bu projenin temel amacı, Müslüman gruplar arasında duanın daha önce daha az araştırılan iki psikolojik yönünü (sağlık alanı ve kişilik alanı) daha iyi anlamaktır. Buna dayanarak, dua türlerinin ruh sağlığının bileşenleri olan iyi oluş hali ve kişilikle nasıl ilişkili olduğuna dair bilgi üretmek amacıyla dört çalışma rapor edilmiştir. İlk olarak, belirli dua türlerinin duygusal ve fiziksel sağlıkla bağlantılı olup olmadığı ve buna dayanarak böyle bir bağlantının nasıl ortaya çıktığı açısından Birinci Çalışma, Çalışma İki ve Çalışma Üç'te araştırılan refah bileşenine dikkat çekilmiştir. Çalışma Bir, önerilen iki bilişsel ve davranışsal çerçeve aracılığıyla dua türleri ile duygusal refah arasında ortaya çıkan ilişkileri rapor etmektedir. Elde edilen sonuçlar, belirli dua türleri ile refah arasındaki kanıtlanmış bağlantıların, ruh sağlığını etkileyebilecek açıklanan teorik mekanizmalar yoluyla açıklanabileceğini göstermektedir. İkinci Çalışma ve Üçüncü Çalışma, dua etmenin bireylerin cilt iletkenliği, kan basıncı ve kalp atış hızı ile ölçülen duygusal tepkilerini ne ölçüde etkilediğini değerlendiriyor. Burada elde edilen sonuçlar, dua etmenin cilt iletkenliğinde artışa neden olduğunu, kan basıncı ve kalp atış hızı değerlerinde azalmaya neden olduğunu, son iki alanın kişinin rahatlama durumuyla karşılaştığının bir göstergesi olarak kabul edildiğini göstermektedir. İkinci olarak, Çalışma Dört'te incelendiği üzere beş faktörlü kişilik modeline dikkat çekilmiştir. Bu çalışma, dayanıklılık özelliği ölçümlerinin yanı sıra dua türleri ve kişilik özellikleri arasında var olan çeşitli ilişkileri ortaya çıkarmıştır. İlgili bulgular dikkate alındığında, Dışadönüklük ve Vicdanlılık kişilik özelliklerinin farz ve dua türlerinin ortak yordayıcısı olduğu, aksine Açıklık'ın ise farz namazı daha iyi yordadığı sonucuna varılmıştır. Ekolojik özellik dayanıklılığının da ölçülen tüm dua türlerinin en büyük belirleyicisi olduğu bulunmuştur. Araştırılan dua modelleri ile psikofizyolojik durumlar arasındaki bu bağlantılar, sağlık uygulayıcıları için kendi hizmetlerinde daha iyi zihinsel sağlık sonuçlarının bir göstergesi olarak ortaya çıkabilir ve ayrıca, bu tür alanların daha derinlemesine araştırılması için daha fazla araştırma yapılmasını gerektirebilir.
Özet (Çeviri)
Researchers have found that prayer can better explain the relationships that exist between religion and mental health in Christian samples. The main purpose of this project is to further understand the two psychological facets of prayer that have previously been less investigated – the field of well-being and the field of personality – among Muslim groups. Based on this, four studies are reported upon in order to produce knowledge as to how prayer types relate to well-being and personality as components of mental health. Firstly, attention has been given towards the well-being component explored in Study One, Study Two and Study Three in terms of whether certain prayer types link to emotional and physical well-being and, in building upon this, how such a link manifests. Study One reports upon the relationships that occur between prayer types and emotional well-being through two proposed cognitive and behavioural frameworks. The results gained suggest that the demonstrated links between specific prayer types and well-being can be explained through the described theoretical mechanisms which may affect mental health. Study Two and Study Three assess to what extent engaging in prayer affects the emotional responses of individuals as measured by skin conductance, blood pressure and heart rate. The results produced here suggest that engaging in prayer induces an increased arousal level of skin conductance and decreased level of blood pressure and heart rate values, the latter two areas being considered to be a marker of the person encountering a state of relaxation. Secondly, attention has been given towards the five-factor model of personality – as explored in Study Four. This study has revealed several associations that exist between prayer types and personality traits alongside resilience trait measures. In consideration of the respective findings, it is concluded that the personality traits of Extraversion and Conscientiousness are common predictors of obligatory and supplication prayer types while, in contrast, Openness is uniquely found to be better predictor of obligatory prayer. Ecological trait resilience has also been found to be the greatest predictor of all of the prayer types measured. Those ties between the explored prayer models and psychophysiological states might arise as an indicator of better mental health outcomes for health practitioners in their respective services and, furthermore, could warrant further research so that such areas are explored in more depth.