معوقات الدعوة إلى الله تعالى كما يصورها القرآن الكريم في حياة الأنبياء -عليهم الصلاة والسلام- انموذجاً
Peygamberlerin hayatı bağlamında Kuran-ı Kerim'de tasvir edilen Cenab-ı Allah'a davetin önündeki engeller
  1. Tez No: 822821
  2. Yazar: AMER ABDULHAMEED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMED AMINE HOCINI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma, ülü'l-azm peygamberlerin Kur'an-ı Kerim vesilesiyle karşılaştıkları engelleri, bunun yanında bu engellerin çeşitleri, manaları, şekilleri ve ne ihtiva ettiklerini, peygamberlerin kendi kavimlerinden umduklarının dışında nelere sebep olduğu ile kavimlerinde bu engelleme sonucunda neler olduğunu ele almaktadır. Zira bu engeller, belki de bugünün davetçilerinin karşısına çıkacak olanlarla aynı olabilir ki bu yüzden tazarrudan ve uygun çözümlerle Cenâb-ı Hakk'a başvurduktan sonra onlardan faydalanmalıdırlar. Çalışmanın önemi, Cenab-ı Hakk'a davetin ehemmiyetinde, Cenab-ı Hak yolunda davetçilerin yeri ve yine onun yolunda davet işinde öncü olanın faziletinde yatmaktadır. Tez, bu engellerle ilgili problemin beyanı ve ifade edilmesi şeklinde gelmiş olup bunu şu sorularla ifade etmektedir: 'Yüce Allah'a çağrının önünde herhangi bir engel var mı? Bu engeller nelerdir, çeşitleri nelerdir ve Allah'a davete ne kadar zararlıdır? Çalışmanın problemine bu engellerin anlamını, türlerini, ortaya çıkma nedenlerini ve bu engellerin çözümünün açıklanması şeklinde cevap verilmesi hedeflenmiştir. Ayrıca çalışma davetin manasını, konumunu, Allah'a davetin ve davetçinin özelliklerini beyan edip, Kur'an-ı Kerim'de Resul'ün, Peygamber'in ve ülü'l-azm ile aralarındaki farkı, ülü'l-azm ile onların kavimlerini belirtmiştir. Çalışma, engel türlerini, yani maddi engeller ve manevi engelleri ayrıntılı olarak ele almış ve ardından bu engellerle baş etmenin yolunu ifade edip, tüm bunları detaylı bir çalışmayla, engeli, anlamını ve Kur'anı-ı Kerim'deki kaynağını açıklamak suretiyle kapsamlı bir şeklinde ele almıştır. Ek olarak engelin kendisine vuku bulduğu peygamberi tespit edip, tefsir ehlinin bu konudaki sözlerini, konuyu saptırmadan, nesnel ve özel olarak aktarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the obstacles that the Ulu'l-Azm prophets faced through the Holy Qur'an, as well as their types, meanings, forms and what they contain, and what the prophets caused to their tribes other than what they had hoped for, and what happened to their tribes because of this obstacle. Because these obstacles may be the same ones that today's preachers will face, so they should make use of them after supplication and appealing to Allah Almighty with appropriate solutions. The importance of thesis lies in the importance of invitation to Allah Almighty, the place of the inviters in the way of Allah Almighty, and the virtue of the one who is a pioneer in the work of invitation in His way. The thesis comes in the form of a statement and articulation of the problem of these obstacles, which is expressed in the following questions: 'Are there any obstacles to the call to God Almighty? What are these obstacles, what are their types, and how harmful are they to the call to Allah? It is aimed to answer the problem of the study in the form of the meaning of these obstacles, their types, the reasons for their emergence and the solution of these obstacles. The study also explains the meaning of da'wah, its position, the characteristics of da'wah to Allah and the characteristics of the da'wah, and the difference between the Ulu'l-Azm, Messenger, the Prophet and the Ulu'l-Azm and their people in the Qur'an. The study discusses in detail the types of disabilities, namely material disabilities and spiritual disabilities, and then expresses the way to cope with these disabilities, all this in a detailed study, explaining the disability, its meaning and its source in the Qur'an. In addition, he identifies the prophet to whom the obstacle occurred and quotes the words of the exegetes on this subject objectively and specifically, without distorting the subject.