معوقات تطبيق التكنولوجيا المالية في التمويل الصغير الإسلامي في سورية
Suriye'de İslami mikrofinansta finansal teknolojinin uygulanmasındaki engeller
  1. Tez No: 936201
  2. Yazar: İMAN SUMMAKIEH
  3. Danışmanlar: DR. MOHAMMAD GHAİTH MAHAINI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Suriye, hızlı ekonomik ve teknolojik değişimlerin ortasında, İslami küçük finans sektöründe finansal teknolojinin uygulanmasında benzersiz zorluklarla karşı karşıyadır. İslami küçük finans sektöründe finansal teknolojinin uygulanması sorunu, Suriye'de benzersiz bir zorluk olarak ortaya çıkmaktadır ve bu sorunun üstesinden gelmek için derin bir anlayışa ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla, araştırmanın ana hedefi, bu uygulamayı engelleyen engelleri anlamak ve bunların üstesinden nasıl gelineceğine odaklanmaktadır. Bu, finansal teknolojinin doğasını ve İslami küçük finansmanı nasıl geliştirebileceğini anlamayı gerektirir. Ayrıca, Arap ülkelerinin başarılı modelleri olarak deneyimlerinden ilham almak ve karşılaştıkları zorlukları çıkarmak önemlidir. Son olarak, finansal teknolojinin benimsenmesinde engel oluşturan faktörleri derinlemesine analiz etmek, özellikle de kuzey Suriye bağlamında.Bu hedeflere ulaşmak için, araştırma, İslami finans teknolojisi ve Arap ülkelerinin bu alandaki deneyimleri hakkında önceki düşünceleri ve çalışmaları analiz etmek için kapsamlı bir yaklaşımı benimsemiştir. Ayrıca, verilerin toplanması ve analizi için betimsel-analitik metodoloji kullanılmıştır, özellikle başarılı Arap ülkelerinin deneyimleri ve beklenen zorluklarla ilgili olarak. Nitel metodoloji ise, Kuzey Suriye'deki küçük finans ve finans kuruluşlarının temsilcileriyle bireysel görüşmelerin yapılmasıyla temsil edilir, onların deneyimlerini anlamak ve karşılaştıkları engelleri anlamak için. Araştırma, Suriye'deki finansal teknolojinin benimsenmesinin karmaşıklıklarını anlamamıza yardımcı olacak sonuçlara ulaştı, bu da etkili stratejiler belirleme ve İslami küçük finansman sektöründe olumlu değişiklikleri teşvik etme fırsatı sunmaktadır. Araştırmanın sonuçları, teknolojik altyapı eksikliği, ekonomik ve siyasi istikrarsızlık, sosyal ve kültürel faktörlerin ana zorlukları temsil ettiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca sonuçlar, finansal sektördeki çalışanlara altyapıyı iyileştirme, eğitim ve bilinçlendirme sağlamanın, finansal teknolojinin etkili bir şekilde anlaşılmasını ve kullanılmasını desteklemek için temel bir dayanak olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, Suriye'deki bireylerin ve kurumların finansal teknolojinin faydalarından tam olarak yararlanma yeteneklerini güçlendirmek için özel yönlendirme stratejileri geliştirme ve hedefli eğitim kampanyaları düzenleme gereklidir.
Özet (Çeviri)
In the midst of quick economic and technological alterations, Syria faces unique challenges in the application of financial technology in the Islamic microfinance sector. The problem of implementing financial technology in the Islamic microfinance sector in Syria postures a unique challenge that requires a deep understanding of the main research objective, which is to study the obstacles clogging this application and focus on how to disable them. This implicates gaining knowledge of various aspects, such as understanding the character of financial technology and how it can enhance Islamic microfinance, dragging inspiration from successful experiences of Arab countries as exemplars, and identifying the challenges they faced. Furthermore, there is a focus on the in-depth analysis of the factors that represent obstacles to implementing financial technology in the situation of northern Syria. In order to achieve these goals, the research adopted a comprehensive approach based on the inductive method to analyze ideas and previous studies on Islamic finance technology and the experiences of Arab countries in this field. The study also used the descriptive-analytical method to collect and analyze data, especially regarding the successful experiences and expected challenges of Arab countries. The qualitative method involved conducting personal interviews with experts in the field of microfinance and representatives of financial institutions in northern Syria to understand their experiences and the obstacles they faced. The research findings improve our understanding of the complexities of embracing financial technology in Syria, opening the door to directing effective strategies and promoting positive change in the Islamic microfinance sector. The results indicate that the lack of technological infrastructure, economic and political instability, as well as social and cultural factors, force major challenges. Additionally, improving infrastructure and providing training and education for those in the small financial sector are vital for enhancing the understanding and effective application of financial technology. Therefore, developing modified guiding strategies and targeted educational campaigns for individuals and institutions in Syria is necessary to enhance their capabilities to fully benefit from the advantages of financial technology in supporting and developing Islamic microfinance.