The Role of The USA in the Yemeni crisis (2011-2022)
Yemen krizinde ABD'nin rolü (2011-2022)
  1. Tez No: 822832
  2. Yazar: MUSHEER ALI NAJI SAIF MOQBEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHMAT ULLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma, 2011-2022 yılları arasındaki Yemen krizinde Amerika Birleşik Devletleri'nin çok yönlü rolünü, Amerikan çıkarlarını anlama, çatışma taraflarıyla ilişkilerini ve krize genel etkisini anlamaya odaklanarak incelemektedir. Çalışma, Amerika'nın Yemen'e müdahalesinin temelinde yatan motivasyonları ve stratejileri ortaya çıkarmayı amaçlayan dört araştırma hipoteziyle yönlendirilmektedir. Postkolonyal teoriyi bir teorik çerçeve olarak kullanarak, araştırma Yemen krizinin çeşitli boyutlarını ve tarihsel bağlamını, kabile çatışmalarını, mezhepsel ayrılıkları ve Yemen içinde birlik ve bölünme projelerini keşfetmektedir. Çatışmanın karmaşık dinamiklerine ışık tutmak için yerel, bölgesel ve uluslararası aktörleri de içeren ana tarafları analiz etmektedir. Tarihî Amerika-Yemen ilişkilerinin kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmesi ve krizin farklı dönemlerinde ABD'nin pozisyonunun analizi yoluyla araştırma, Amerikan katılımının evrilen doğasını ortaya çıkarmaktadır. ABD'nin el-Kaide'yle mücadele etme ve İran'ın genişlemesine karşı koyma çıkarlarının, Yemen'e müdahalesinde önemli etkenler olduğunu göstermektedir. Ayrıca, araştırma, ABD-Suudi müttefikliklerinin ve genel jeopolitik manzaranın Amerikan eylemlerini şekillendirmedeki önemini vurgulamaktadır. Araştırmanın bulguları, formüle edilen hipotezleri doğrulamaktadır. Çalışma, Amerika Birleşik Devletleri'nin el-Kaide'yle mücadeleyi önceliklendirdiğini ve işbirliği yapacak yerel ortaklar aradığını destekleyen H1'i desteklemektedir. Araştırma, Amerika'nın Yemen krizine müdahalesinin Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerindeki çıkarlarından etkilendiğini doğrulamaktadır (H2'yi desteklemektedir). Ayrıca, araştırma, Amerika Birleşik Devletleri'nin Husilerle hassas bir denge kurduğunu, varlıklarını Suudi Arabistan'ın Amerikan korumaya bağımlılığı için kullanarak desteklediğini ortaya koymaktadır (H3'ü desteklemektedir). Son olarak, araştırma, ABD'nin küresel navigasyonu ve ticaret güvenliğini sağlama amacını onaylamakta ve uluslararası nakliye rotaları ve ticaret yolları konusundaki stratejik endişeleri tanımaktadır. Bu, H4'ü desteklemektedir. Bu araştırma, Amerika Birleşik Devletleri'nin Yemen krizindeki hareket noktaları ve eylemleri hakkında değerli içgörüler sunarak çatışmanın karmaşıklıklarının daha derin bir anlayışına katkıda bulunmaktadır. Bulgular, Amerikan çıkarlarının, ittifaklarının ve jeopolitik düşüncelerinin Yemen'e olan müdahalesini şekillendirmedeki önemini vurgulamaktadır. Araştırma, Yemenli güçlerin rehabilitasyonu ve desteklenmesi, silah kaçakçılığının önlenmesi, istihbarat paylaşımı, diplomatik angajman ve sürdürülebilir insani yardım gibi alanlarda ABD politikası için öneriler sunarak sona ermektedir. Bu öneriler, Yemenli çıkarları önceliklendirir ve Yemen'de istikrar, birlik ve çatışma çözümünü teşvik etmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the multifaceted role of the United States in the Yemeni crisis from 2011 to 2022, with a focus on understanding American interests, relationships with conflict parties, and its overall impact on the crisis. The study is guided by four research hypotheses that seek to uncover the motivations and strategies underlying US involvement in Yemen. Drawing on the postcolonial theory as a theoretical framework, the research explores the various dimensions of the Yemeni crisis and its historical context, including the tribal conflicts, sectarian divisions, and the unity and division projects within Yemen. It analyzes the key parties involved, including local, regional, and international actors, to shed light on the complex dynamics of the conflict. The research uncovers the evolving nature of American engagement through an extensive review of historical US-Yemeni relations and an analysis of the USA's position during different periods of the crisis. It reveals the influence of US interests in combating al-Qaeda and countering Iranian expansion as significant drivers of its involvement in Yemen. Additionally, the research highlights the importance of US-Saudi alliances and the broader geopolitical landscape in shaping American actions in the region. The findings of the study validate the formulated hypotheses. It demonstrates that the United States prioritizes fighting al-Qaeda in the Arabian Peninsula (AQAP) and seeks local partners to collaborate with, supporting H1. The research confirms that US involvement in the Yemeni crisis is influenced by its interests in Saudi Arabia and the Gulf states, supporting H2. Furthermore, it reveals how the United States maintains a delicate balance with the Houthis, leveraging their existence for Saudi Arabia's reliance on American protection, supporting H3. Lastly, the research confirms the US's aim to secure global navigation and trade safety, recognizing the strategic concerns regarding international shipping lanes and trade routes, supporting H4. This research provides valuable insights into the motives and actions of the United States in the Yemeni crisis, contributing to a deeper understanding of the conflict's complexities. The findings emphasize the significance of American interests, alliances, and geopolitical considerations in shaping its involvement in Yemen. The research concludes by offering recommendations for US policy, focusing on areas such as rehabilitation and support for Yemeni forces, prevention of arms smuggling, intelligence sharing, diplomatic engagement, and sustainable humanitarian assistance. These recommendations prioritize Yemeni interests and aim to promote stability, unity, and conflict resolution in Yemen.