Uluslararası güvenliğin optimal devleti Türkiye
Turkey is the optimal state of international security
  1. Tez No: 877831
  2. Yazar: ŞAHİN PORTAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BİÇİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Güvenlik, uluslararası ilişkilerde bir devletin sınırlarının tehditlerden korunması anlamına gelir. Modern güvenlik kavramı geniştir ve küresel, bölgesel güvenlik, enerji kaynaklarının kontrolü, çevresel tehditler gibi unsurları içerir. Asırlardır süregelen Türk-Yunan rekabeti, Karadeniz ve Orta Doğu'daki güvenlik sorunları ve uluslararası güç dengesi, Suriye, Yemen, Libya ve Afrika'daki krizlerde Rusya, İran ve ABD gibi güçlerin inisiyatifi, Çin'in küresel ölçekte yükselme isteği, Moskova'nın savunma sanayi atılımları ve askeri varlığı ile Orta ve Doğu Avrupa siyasetinde artan etkisi, Rusya-Ukrayna savaşının sonuçları, ABD'nin tek kutuplu dünya düzenindeki üstünlüğünün zayıflaması ve yeni bölgesel güçlerin kabulü gibi konular derinlemesine analiz edilmiştir. Ayrıca BM, AB, NATO gibi uluslararası kuruluşların küresel çatışmaları önlemedeki etkinlikleri değerlendirilmiştir. Çalışma, uluslararası güvenliğin optimal durumu üzerine temellenmiş olup, devam eden dünya nüfuz savaşı incelenerek Türkiye'nin küresel meselelerde askeri, ekonomik ve diplomatik sahnede küresel bir güç olarak uluslararası güvenliği sağlama potansiyelini irdelemektedir. Coğrafi ve kültürel olarak stratejik bir köprü konumunda olan Türkiye, karşılaşılan ekonomik krizler, göç dalgaları ve terör tehditleri gibi güvenlik sorunlarının optimal çözümlerinde merkezi bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, Türkiye'nin tarihsel süreçler ışığında bugüne kadar atılan ve gelecekte atılması gereken stratejik hamleleri, bu stratejilerin hangi parametreler doğrultusunda geliştirilmesi gerektiğini bilimsel bir zeminde ele alınmıştır. Bu analiz, Türkiye'nin küresel arenada üstleneceği yeni rolün uluslararası güvenlik mimarisindeki etkilerini ve önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Security means the protection of a state's borders from threats in international relations. The modern concept of security is broad and includes elements such as global and regional security, control of energy resources, and environmental threats. The centuries-old Turkish-Greek rivalry, security problems in the Black Sea and the Middle East, and the international balance of power, the initiatives of powers such as Russia, Iran, and the US in the crises in Syria, Yemen, Libya, and Africa, China's desire to rise on a global scale, Moscow's defense industry breakthroughs and military presence, and its increasing influence in Central and Eastern European politics, the results of the Russia-Ukraine war, the weakening of the US's superiority in the unipolar world order, and the acceptance of new regional powers have been analyzed in depth. In addition, the effectiveness of international organizations such as the UN, EU, and NATO in preventing global conflicts has been evaluated. The study is based on the optimal state of international security, and the ongoing world power struggle is examined, and Turkey's potential to provide international security as a global power in the military, economic, and diplomatic arena in global affairs is examined. Turkey, which is geographically and culturally a strategic bridge, plays a central role in the optimal solutions of security problems such as economic crises, migration waves and terrorist threats. In this context, Turkey's strategic moves taken so far and to be taken in the future in the light of historical processes, and the parameters in which these strategies should be developed are discussed on a scientific basis. This analysis emphasizes the effects and importance of the new role that Turkey will undertake in the global arena on the international security architecture.