Stress drop analysis of earthquakes in the vicinity of ayvacik geothermal reservoir
Ayvacık jeotermal rezervuarı civarındaki depremlerin stres yitimi analizi
- Tez No: 822851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZGÜN KONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
6 Şubat 2017'de M=5.4 büyüklüğünde deprem ile başlayan Çanakkale-Ayvacık'ta bir deprem silsilesi meydana gelmiştir ve 2 ay içinde 4000'den fazla deprem kaydedilmiş- \newline tir. Bu depremlerin önemli bir kısmının moment magnitüdü 4'ten büyüktür. Sismik aktivitenin çoğu, normal fay karakterinde olan güneybatı eğimli Tuzla Fayı üzerinde meydana gelmiştir. Bölgede aktif jeotermal enerji santrallerinin bulunması ve bir jeotermal rezervuar olması göz önüne alındığında, bu depremlerin özelliklerinin daha yakından incelenmesi önemlidir. Aktivite, bir jeotermal enerji santralinin yakınında başlamıştır ve Tuzla fayı yakın çevresinde yoğunlaşmıştır. Bu tezde, 2017 yılında Ayvacık bölgesinde meydana gelen depremlerin gerilme yitimleri incelenmiştir. Gerilme yitimi, depremler ve jeotermal bölgeler için önemli bir makroskopik parametredir ve gerilme yitimindeki değişiklikler özellikle gözenek basıncındaki bir değişiklikle oluşabileceği değerlendirilmektedir. Aktivite alanı yakınındaki 2 istasyon kullanılarak, $M_L>3.0$ büyüklüğünde 106 depremin P dalga formlarından köşe frekansları hesaplanmıştır. Ayrıca, yerel magnitüdü 2.8'den büyük olan 139 P dalgası için moment magnitüdleri hesaplanmıştır. Bu çalışmada, 2017 aktivitesindeki depremlerin gerilme yitiminin oldukça değişken olduğu gösterilmektedir. Bununla birlikte, önceki depremlere ($\sim 3 $ MPa) kıyasla ortalama gerilme yitiminin yaklaşık $7 - 9$ MPa daha yüksek olduğunu gözlemledik. 2017 aktivitesi sırasındaki ortalama gerilme yitiminin yüksek olması, gözenek basıncındaki bir değişiklikle ilişkili olabilir. Gözenek basıncındaki artış, etkin normal stresin azalmasına ve dolayısıyla daha yüksek kayma değerlerine ve daha yüksek gerilme yitimlerine neden olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
An earthquake swarm occurred in Çanakkale-Ayvacık, where started with an earthquake of M=5.4 magnitude on February 6, 2017, and more than 4000 earthquakes were recorded in 2 months. A significant number of these earthquakes were larger than $M_w=4$. Most of the activity occurred on the southwest-dipping Tuzla Fault, which is a normal fault with WNW strike. Given that the fault region is a geothermal reservoir where active geothermal power plants operate, it is important to examine the characteristics of these earthquakes more closely. The activity started near a geothermal power plant and expanded along the Tuzla fault. In this thesis, the stress drops of earthquakes that occurred in the Ayvacık Region during the 2017 earthquake swarm was studied. Stress drop is a crucial macroscopic parameter for earthquakes and in geothermal regions, and variations in stress drop might indicate changes in stress conditions, especially pore pressure. The corner frequencies of 106 earthquakes with magnitudes greater than $M_L \geq 3.0$ were calculated from the P waveforms using 2 stations in the vicinity of the activity. We also calculated the moment magnitudes of 139 earthquakes with local magnitudes greater than 2.8 using P wave spectra. Our analysis shows that the stress drop of the earthquakes before and during the 2017 activity is quite variable. In addition, in comparison to the earthquakes that occurred before ($\sim 3 $ MPa), the average stress drop is higher with mean values of about $7-9$ MPa. We infer that the higher average stress drop during the 2017 activity might be related to a change in the pore pressure, where an increase in pore pressure might have led to a decrease in effective normal stress leading to higher slip values and therefore higher stress drops.