Tam öğrenme modeline dayalı başlangıç düzeyi bağlama öğretim programının geliştirilmesi ve etkililiğinin değerlendirilmesi
The development and evaluation of effectiveness of beginners' level bağlama teaching program based on mastery learning model
- Tez No: 822850
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu araştırmanın amacı, başlangıç düzeyi bağlama eğitimine yönelik sistematik bir öğretim programı oluşturmak; oluşturulan programı tam öğrenme modeli çerçevesinde uygulayarak etkililiğini ortaya koymaktır. Araştırma nicel modelde desenlenmiş ve bu kapsamda zayıf deneysel desenden yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu ihtiyaç analizi ve deneysel süreç olarak iki bölümde ele alındığında, ihtiyaç analizi verileri Türkiye geneli 21 ilde, Güzel Sanatlar Liselerinde (GSL) görev yapan 21 bağlama öğretmeninden toplanmıştır. Taslak program ise, Kayseri GSL 9. Sınıf düzeyinde öğrenim gören 6 bağlama öğrencisine iki bağlama öğretmeni tarafından uygulanmıştır. Deneysel süreçte, bilişsel ve duyuşsal kazanımların gelişimi ve ölçülmesi aşamasında tek gruplu ön test-son test deneysel desenden yararlanılırken; psikomotor hedefleri oluşturan çalgı performansının gelişimi ve ölçülmesi aşamasında ise süreç değerlendirme yaklaşımı izlenmiştir. Buna ek olarak ünite sonu bilişsel başarıların gelişiminin karşılaştırılması amacıyla yine süreç değerlendirme yaklaşımından yararlanılmıştır. Araştırmada verilerin toplanması amacıyla, deneysel süreçte deney grubu öğrencilerine“çalgı performansı özyeterlik inancı ölçeği”ve“genel başarı testi (bilişsel)”, ön test ve sontest olarak uygulanmıştır. Tam öğrenme modeline dayalı bağlama öğretim sürecine başlamadan önce ise öğrencilerin bilişsel girişlerinin yeterli olup olmadığını belirlemek amacıyla bilişsel giriş davranışları testi uygulanmıştır. Bunun yanı sıra haftalık gelişimlerinin takip edileceği portfolyo dosyaları oluşturularak, bu kapsamda ünite sonlarında bilişsel gelişimlerine yönelik izleme testleri uygulanmıştır. Ayrıca öğrencilerin süreç takibinde çalgı performanslarındaki gelişim, video ile kayıt altına alınarak uzmanlar tarafından“başlangıç düzeyi uzun sap bağlama performansı değerlendirme ölçeği”ile puanlanmıştır. Araştırma kapsamında,“Başlangıç Düzeyi Bağlama Öğretim Programının”öğrencilerin bilişsel başarı düzeylerinin, çalgı performansına yönelik özyeterlik inancı düzeylerinin ve çalgı performanslarının süreç boyunca anlamlı düzeyde artış göstermesinde etkili bir program olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to create a systematic teaching program for beginners' level bağlama education and to reveal its effectiveness by applying the created program within the framework of the mastery learning model. The research was patterned in a quantitative model. Considering the study group of the research in two sections as needs analysis and experimental process, the needs analysis data were collected from 21 bağlama teachers working in Fine Arts High Schools in 21 provinces throughout Turkey. The draft program was applied to 6 bağlama students studying at grade 9 level at Kayseri Fine Arts High School by two bağlama teachers. In the experimental process, a single-group pre-test-post-test experimental pattern was used at the stage of development and measurement of cognitive and affective gains; while at the stage of development and measurement of instrument performance, which constitutes psychomotor goals, a process evaluation approach was followed. In addition, the process evaluation approach was used to compare the development of cognitive achievements at the end of the unit. In order to collect the data in the research, the“instrument performance self-efficacy belief scale”and the“general achievement test (cognitive)”were applied to the experimental group students as pre-test and post-test during the experimental process. Moreover, the improvement in the instrument performances of the students during the process monitoring was recorded by video and scored by the experts with the“beginner's level long-necked bağlama performance evaluation scale”. Within the scope of the research, it has been concluded that the“Beginner's Level Bağlama Curriculum”is an effective program for students' cognitive achievement levels, self-efficacy belief levels for instrument performance and instrument performances to increase significantly throughout the process.