A Comparative study on the learning processes of primary school and üniversity students
  1. Tez No: 82287
  2. Yazar: ZÜLAL GÜMÜŞAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ILGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu çalışmada, dil öğretiminin bazı yönleri ve öğretmen-öğrenci etkileşimi incelenmiş, bir dilin başarılı öğrenilmesine etki ettiği düşünülen çeşitli kavramlar üzerinde durulmuştur. İkinci dil sınıflarında amaçlanan, etkili ve verimli dil öğrenim ortamı oluşturmaktır. Öğrenme süreci, bilinçli öğrenme stratejilerini ve tekniklerini kapsadığından, öncelikli amacımız bu stratejilerin, öğrenme yöntemlerinin ve öğrenme sürecinde varolan zihinsel işlemlerin kullanımı yaygınlaştırmaktır. Öğretimin amacı, öğrencilerin potansiyellerini artırmaktır. İkinci bir dili öğrenen öğrenci, 'iyi' bir insan olma yolundadır. 'İyi' kavramı, bireyin kendisi ve diğer insanlarla olan ilişkisi hakkında daha fazla bilgiye sahip olmasına karşılık gelir. Başka bir dili bilme; bir iş sahibi olabilme, kişisel fikirleri ve inançları ifade edebilme, daha iyi bir eğitim alabilme gibi bazı faydalar sağlar. Son zamanlarda, dil öğrenimi ve Öğretimi, milyonlarca insanın günlük yaşantısında öncelikli olmaya başlamıştır. Bu yüzden dil öğretmenleri, öğrencilerin ikinci dile ait gereksinimlerini karşılamalıdır. Bu çalışmada; öğretme sürecine öğrencilerin temel ihtiyaçlarına hizmet eden ve bu süreci daha anlaşılır kılan bir görüşle yaklaşılarak; öğrenciler, ikinci dillerini, uygulamalı bağlamların yer aldığı iyi düzenlenmiş İngilizce derslerinde kullanmaları konusunda harekete geçirilmişlerdir. Yaş, sınıf ortamı türü, sunulan dil bilgisinin türü ve bireysel farklılıklar gibi etmenler incelenerek kişisel yetenekler değerlendirilmiştir. İkinci dil öğrenimindeki karmaşıklıkların bazılarını göstererek, ikinci dil sınıflarında başarılı, amaca yönelik öğrenme-öğretme ortamını arkasından getirecek bazı seçenekler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, some aspects of teaching and also the interaction of teacher and learner have been examined and various concepts to be thought to contribute to the successful learning of a language have been evaluated. Ideally, what has been aimed in second language classrooms is been to create an effective and fruitful language learning environment. Since the learning process includes conscious learning strategies and techniques, our primary goal is to promote a high level of proficiency in a second language by increasing the use of learning outcome strategies, techniques and mental processes. The goal of teaching is to develop the students' potential. Student learning a second language becomes a 'better' person. The concept of 'better' refers to greater insight into one's self and one's relationship with others. Knowing another language embodies a variety of advantages: getting a job, the expression of personal opinions and beliefs, a chance to get better educated, and career. Recently, language learning and language teaching have been primary to the everyday lives of millions. Thus, teachers of languages should meet the needs of their students. In this study, considering teaching from a second language learning perspective in a way which serves the basic needs of students and which covers a more comprehensive view of language teaching, the students have been motivated to use their second language in practical contexts in fully-equipped English classes. Having examined a variety of factors such as age, type of classroom environment, type of language input, and individual differences, individual performances have been evaluated. Illustrating some of complexities in second language learning have been illustrated and some alternative techniques which may lead to successful and purposeful learning-teaching environment in second language classrooms have been proposed.