2009 yılı sonrası Türk dış politikası ve Suriye krizi
Turkish foreign policy after 2009 and the Syrian crisis
- Tez No: 822881
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NAZMİ ÜSTE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
AKP dönemine Türk Dış Politikasında geçmiş dönemlere göre önemli bir değişim yaşanmıştır. Bu çalışmada söz konusu değişimin AKP'li siyasetçilerin Türkiye'yi Ortadoğu Bölgesinde bir merkez ülke olarak algılamaları ve bölgedeki sorunların çözümünde aktif rol arayışında olmalarından kaynaklandığı savunulmaktadır. Bu değişim AKP'li siyasetçilerin geçmiş dönem iktidarlarındaki siyasetçilere göre farklı kimlikte olmaları dolayısıyla algılarının da farklı olmalarından kaynaklanmaktadır. Bu dönemde Türkiye artık Orta Büyüklükte Devlet olma sınırlarını zorlama yolunda gözükmektedir. Orta Büyüklükte Devlet olma sınırlarını zorlama Türkiye açısından önceki dönemlere göre önemli bir gelişmedir. Türkiye'nin böyle bir kimlik değişimi de olanaklıdır. Ancak Türkiye'nin uluslararası siyasetteki konumunun bütünüyle değiştiğini söyleyebilmek için bu yeni konumunun uluslararası siyasette paylaşılan ortak bilgi durumuna gelmesi gerekmektedir. Çalışmamızda değerlendirdiğimiz saha araştırmaları ve medya haberlerinde Türkiye ile ilgili söylemler çözümlendiğinde Türkiye'nin bu yeni konumunun henüz uluslararası siyasetteki diğer aktörlerle birlikte paylaşılan ortak bilgi haline gelmediği görülmektedir. Bir ülkeyle ilgili algıların oluşumunda onun mevcut durumu en önemli etken durumundadır. Dolayısıyla Türk siyasetçilerinin Türkiye ile ilgili tasavvurlarının ortak, paylaşılan bilgi haline gelebilmesi için Türkiye, insani yaşam endeksi, askeri gücü, ekonomik, sosyal, kültürel, bilimsel vs. birçok alanda gelişerek dünya sıralamalarındaki yerini yükseltmesi gerekmektedir. Dolayısıyla Türkiye geçmiş dönemlere göre bölgedeki sorunların çözümünde daha bağımsızv dış politika izlese ve küresel güçlerle pazarlık gücü artmış olsa da henüz bütün bu gelişmelerin Orta Büyüklükteki Devlet sınırları içerisinde gerçekleştiği çalışmamızın sonucunda ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The AKP era marked a significant shift in Turkish Foreign Policy compared to previous periods. In this study, it is argued that the change in question is due to the AKP politicians' perception of Turkey as a central country in the Middle East Region and their seeking an active role in solving the problems in the region. This change is due to the fact that AKP politicians have different identities compared to the previous politicians in the past, and therefore their perceptions are also different. In this period, Türkiye seems to be on the way of pushing the boundaries of being a Medium-sized State. Pushing the boundaries of becoming a Medium-Sized State is a significant development for Turkey compared to past eras. Such an identity shift for Turkey is indeed plausible. However, to assert that Turkey's position in international politics has completely changed, this new position needs to become a commonly shared knowledge in international politics. Our analysis of field research and media reports related to Turkey reveals that this new position has not yet become a shared common knowledge in international politics alongside other actors. The formation of perceptions about a country is heavily influenced by its current state. Hence, for Turkish politicians' visions about Turkey to become a shared, common knowledge, Turkey needs to advance in various areas such as human development index, military strength, economy, social, cultural, scientific achievements, etc., to enhance its global rankings. Consequently, although Turkey may pursue a more independent foreign policy in resolving regionalvii issues and its bargaining power may increase with global powers compared to past periods, our study concludes that all these developments are still within the boundaries of a Medium-Sized State.