Robert Schumann'ın piyano eserlerinde varyasyon formlarının incelenmesi
Analysing the variation forms of Robert Schumann's piano works
- Tez No: 822900
- Danışmanlar: DOÇ. SÜLEYMAN SIRRI GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET R.Schumann'ın Piyano Eserlerinde Varyasyon Formlarının İncelenmesi Bu çalışmada 19y.y.'ın önemli Alman bestecisi Robert Schumann ve onun piyano müziğinin dünya literatüründeki yeri ve önemi ile, Senfonik Etüdler op.13 isimli eserinde kullanmış olduğu yenilikler ve teknikler incelenmiştir. Schumann'ın büyük bir besteci, piyanist ve müzikolog olarak müzik tarihine kazandırdığı bu eserinin gün ışığına çıkartılması, onun daha iyi anlaşılması ve yorumsal tekniklerin geliştirilmesi adına, bu araştırmanın pek çok müzisyene yol gösterici olması amaçlanmıştır. Schumann, Senfonik Etüdler op.13 adlı bu eserinde, 19.y.y. romantik piyano müziğinin en önemli unsuru sayılan varyasyon formunun etüd formu ile en güzel ve uyumlu bir biçimde sentezini sağlamıştır. Bu inceleme Schumann'ın daha iyi tanınmasını sağlayacak, aynı zamanda da söz konusu eserinin icrasında karşılaşılacak zorlukların verilen örneklerle somutlaştırılıp daha kolay anlaşılmasına ve icra edilmesine olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Analysing the Variation Forms of Robert Schumann's Piano Works In this study, I examined Robert Schumann who was one of the most important German composers in the nineteenth century and the place and the importance of his music in the world music literature. I also examined the newnesses and techniques that he used in his work“Symphonic Etudes op.13 ”. I aimed to guide to the young musicians by researching this work composed by Robert Schumann as a great pianist, a great composer and great musicologist. In“Symphonic Etudes op.13 ”, Robert Schumann synthesized the variation form, which is one of the most important components of romantic piano music of the nineteenth century with the etude form, perfectly. I think, if a lot of young musicians understand Robert Schumann better, they will achieve to overcome the difficulties they have met and they will develop their performing techniques.