Toplumsal ve siyasal etkileri açısından Prekarya
The Precaria in terms of its social and political impacts
- Tez No: 822901
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ŞAHİN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, kökeni daha eskiye dayanmakla birlikte 2000'li yıllardan itibaren küresel dolaşıma giren 'prekarya' terimi üzerine yapılan tartışmalara ve kavramsallaştırma çabalarına odaklanmaktadır. Çoğunlukla, neo-liberal politikalar ve küreselleşme süreciyle birlikte git gide artış gösteren, 'esnek ve güvencesiz istihdam biçimleri' içerisinde geçimlerini sağlamaya çalışan insanlara işaret eden bu terimin kavramsal karşılığının bir sınıf mı, bir sınıfın içindeki kısım mı yoksa toplumsal bir grup mu veya bir durum mu olduğu hakkında görüş farklılıkları bulunmaktadır. Prekaryanın, Marksist ve Weberyan anlamda, sınıf olup olamayacağı üzerine yapılan kuramsal bir değerlendirme sonrasında sosyal bilimler içerisinde sınıf tartışmalarının neden yeniden yükseldiği ve bu bağlamda yeni bir sınıfsal özne arayışına girildiği üzerine tarihsel süreç ve politik açılımlar açısından soruşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the debates and conceptualization efforts surrounding the term 'precariat,' which has been in global circulation since the 2000s but has roots dating back further. The term refers to individuals who primarily rely on precarious and insecure forms of employment, which have increasingly emerged with neoliberal policies and the process of globalization. There are differing opinions regarding whether the conceptual counterpart of this term is a class, a segment within a class, a social group, or a condition. After a theoretical evaluation of whether precariat can be considered a class in Marxist and Weberian senses, this study investigates the historical process and political implications of why class debates have resurfaced in the social sciences and the search for a new subjectivity within this context.