Kronik karaciğer hastalığı olan bebek ve çocuklarda malnütrisyon sıklığının belirlenmesi
Determination of the frequency of malnutrition in infants and children with chronic liver disease.
- Tez No: 822952
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN KANSU TANCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Karaciğerin parankiminin uzun bir süreç içinde gelişen hasarı, nekroz, fibrozis, lobüler ve vasküler yapının bozulması ile karakterize hastalıkları kronik karaciğer hastalıkları olarak tanımlanır. Kronik karaciğer hastalığı olan çocuklarda kilo alımı ve büyüme olumsuz etkilenerek beslenme yetersizliği gelişir. Beslenme durumu, kronik karaciğer hastalıklarında en önemli prognostik etmendir. Çalışmamızda kronik karaciğer hastalığı tanısı ile izlenen çocuklarda beslenme durumunun değerlendirilmesi, hastaların demografik özellikleri, öykü ve fizik inceleme özellikleri, antropometrik verileri, temel laboratuvar ve görüntüleme sonuçlarının incelenmesi, malnütrisyon sıklığının belirlenmesi ve beslenme durumu ile ilişkili olan faktörlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji bilim dalında Ocak 2011- Ocak 2023 tarihleri arasında kronik karaciğer hastalığı tanısı ile izlenmiş 1 ay-18 yaş arasındaki hastalar alındı. Akut karaciğer yetmezliği, metabolik karaciğer hastalığı ve obesiteye bağlı yağlı karaciğer hastalığı olan hastalar araştırmaya dahil edilmedi. Hastaların demografik bilgileri, başvuru yakınmaları, antropometrik ve fizik muayene bulguları, laboratuvar, ultranografi, endoskopi verileri, Child Pugh Turcotte (CPT) ve Pediatric End Stage Liver Disease (PELD) (oniki yaş altı) /Model for End-Stage Liver Disease (MELD) (oniki yaş üstü) skorlamaları, izlem süreleri ve karaciğer nakil durumları hastane kayıt sisteminden geriye dönük olarak taranarak forma kaydedildi. Antropometrik ölçümler Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) standartları kullanılarak, WHO Anthro (beş yaşın altı) ve WHO Anthro Plus programı (beş yaşın üzeri) ile değerlendirildi, boya göre ağırlık z skorunun (iki yaşın altı) ve beden kitle indeksi z skorunun (iki yaşın altı) 15 olarak bulundu. Tanı grupları arasında PELD ve MELD skorları bakımından anlamlı fark bulunmadı. Başvuruda abdominal ultrasonografik bulgular olarak en sık homojen karaciğer parankimi (%63,6) ve splenomegali (%31,4) saptandı. Tanı grupları arasında hepatomegali ve splenomegali varlığı ve safra kesesinin görüntülenememesi açısından anlamlı fark bulundu (p15 olarak bulundu. Tanı grupları arasında MELD skorları bakımından anlamlı fark bulundu (p=0,032).
Özet (Çeviri)
Aim: Diseases characterized by damage to the liver parenchyma over a long period of time, necrosis, fibrosis, and deterioration of the lobular and vascular structure are defined as chronic liver diseases. In children with chronic liver disease, weight gain and growth are negatively affected, causing nutritional deficiencies. Nutritional status is the most important prognostic factor in chronic liver diseases. In our study, it was aimed to evaluate the nutritional status of children followed up with the diagnosis of chronic liver disease, to examine the demographic characteristics, history and physical examination characteristics of the patients, anthropometric data, basic laboratory and imaging results and to determine the frequency of malnutrition and to investigate the factors associated with nutritional status. Materials and Methods: Patients aged between 1 month and 18 years who were followed up with the diagnosis of chronic liver disease between January 2011 and January 2023 in the Department of Pediatric Gastroenterology at Ankara University Faculty of Medicine were included in the study. Patients with acute liver failure, metabolic liver disease and obesity-related fatty liver disease were not included in the study. Demographic information of patients, complaints at presentation, anthropometric and physical examination findings, laboratory, ultrasonographic, and endoscopic data, Child Pugh (CP) and Pediatric End Stage Liver Disease (PELD) (under twelve years old) / Model for End-Stage Liver Disease (MELD) (over twelve years of age) scores, follow-up times and liver transplantation status were retrospectively scanned from the hospital registry system and recorded in the form. Anthropometric measurements were evaluated using the World Health Organization (WHO) standards, with the WHO Anthro (under five years old) and WHO Anthro Plus program (over five years old). WFH z-score (under two years old) and BMI z-score (under two years old) 15 and 28.0% had MELD >15. There was no significant difference between the diagnostic groups in terms of PELD and MELD scores. The most common abdominal ultrasonographic findings were homogeneous liver parenchyma (63.6%) and splenomegaly (31.4%). There was a significant difference between the diagnostic groups in terms of the presence of hepatomegaly and splenomegaly and the absence of gallbladder (p15 and 3.6% had MELD >15. A significant difference was found between the diagnostic groups in terms of MELD scores (p=0.032).