Long-term effect of thalassemia major on health-related quality of life of youth in najaf city
Talasemi majörünün necef şehrindeki gençlerin sağlıkla ilgili yaşam kalitesi üzerindeki uzun vadeli etkisi
  1. Tez No: 822953
  2. Yazar: AHMED KADHIM SARHAN JABRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU CİHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Talasemi, beta-talasemi minör, talasemi intermedia ve talasemi majör olmak üzere üç şekilde ortaya çıkabilir. Talasemi majorün bazı özellikleri ve onların sonuçları, yaşam kalitesini etkilemektedir. Bu çalışma, Talasemi majörün Necef Şehrindeki gençlerin sağlıkla ilgili yaşam kalitesi üzerindeki uzun vadeli etkisini belirlemeyi amaçlamıştır. Çalışma tanımlayıcı kesitsel bir çalışmadır ve Temmuz-Aralık 2022 tarihleri arasında Al-Zahra Hastanesi/Talasemi Merkezinde yürütülmüştür. Çalışmaya rastgele örnekleme yaklaşımıyla seçilen 134 talasemi hastası genç katılmıştır. Veriler yüz yüze görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Veri toplamada, Hastalara İlişkin Veri Toplama Formu ve Pediatrik Yaşam Kalitesi Envanteri Sürüm 4.0 kullanılmıştır. Veriler SPSS 22 ve tanımlayıcı istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiş, karşılaştırmalar için Mann-Whitney U ve Kruskall Wallis H testleri kullanılmıştır. Çalışmada hastaların fiziksel, duygusal, sosyal, okul, psikososyal sağlık özet puanları ve toplam puan ortalamaları sırasıyla 42.75, 34.03, 40.07, 40.67, 38.26 ve 39.82 olarak bulunmuştur. Çalışmada talasemi majörlü erkeklerin duygusal işlevsellik puanlarının talasemi majörlü kadınlardan anlamlı derecede yüksek olduğu bulunmuştur (p=0.022).
Özet (Çeviri)
Thalassemia can manifest in beta-thalassemia minor, thalassemia intermedia, and thalassemia major. Some characteristics of thalassemia major and its consequences are anticipated to influence the quality of life. This study aimed to determine the long-term effect of Thalassemia on the health-related quality of life of youth in Najaf City. The study is a descriptive cross-sectional study. This study was conducted in July-December 2022 at Al-Zahra Hospital/Thalassemia Center. The study involved 134 young people with thalassemia, selected through a random sampling approach. The data was collected through face-to-face interviews. The tools consist Data Collection for Patients Form and Pediatric Quality of Life Inventory Version 4.0. The data was analyzed using SPSS 22 and descriptive statistical methods, with Mann-Whitney U and Kruskall Wallis H test for comparisons. The study found that patients with physical, emotional, social, school, and psychosocial health summary scores and total scores had averages of 42.75, 34.03, 40.07, 40.67, 38.26, and 39.82, respectively. The study found that men with thalassemia major had significantly higher emotional functioning scores than women (p=0.022).