Oküler rozaseada gözyaşında ve kanda vegf düzeylerinin değerlendirilmesi ve ön segment bulguları ile ilişkilendirilmesi
Evaluation of tear and blood vegf levels in ocular rosacea and association with anterior segment findings
  1. Tez No: 822954
  2. Yazar: MERVE TEMMUZ AYDUĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KÖSEKAHYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmada oküler rozaseada vasküler endotelyal büyüme faktörünün (vascular endothelial growth factor, VEGF) rolünü araştırabilmek için; evaporatif kuru göze sahip oküler rozasea hastalarında gözyaşında ve kanda VEGF düzeyleri ile ön segment ve korneal tomografi sonuçlarını araştırmak ve tüm bulguları aköz yetmezliği tipi (AYT) kuru göz hastaları ve kontrol grubu ile karşılaştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: SBÜ Ankara Ulucanlar Göz Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde gerçekleştirilen bu prospektif randomize kontrollü çalışmaya 47 oküler rozasea hastası, 38 AYT kuru göz hastası ve herhangi bir oküler ve sistemik hastalığı bulunmayan 30 kontrol hastası dahil edildi. Tüm hastalara non-invaziv yöntemlerden başlanarak sırayla en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) ölçümü, göz içi basıncı (GİB) ölçümü, oküler yüzey hastalık indeksi (ocular surface disease index, OSDI) anketi, Pentacam Scheimpflug görüntülemesi, biyomikroskopik ön segment muayenesi, floresein ile gözyaşı kırılma zamanı (GKZ), kornea ve konjonktivanın boyanması ve Schirmer I testi uygulandı. Gözyaşı örnekleri Schirmer şeritleri ile toplandı. Alınan gözyaşı ve serum örneklerinde sandviç-Enzyme-Linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) yöntemi ile VEGF düzeyi ölçüldü. Ölçülen VEGF düzeyleri ile kuru göz hastalığı (KGH) test sonuçları, ön segment biyomikroskopik muayene bulguları ve Pentacam Scheimpflug görüntüleme sonuçlarının ilişkisi araştırıldı. Bulgular: Kan VEGF değerleri rozasea grubunda ortalama 314.30±182.59 pg/ml, AYT kuru göz grubunda 217.35±113.78 pg/ml, kontrol grubunda 237.56±152.26 pg/ml olarak ölçüldü. Rozasea hastalarının kan VEGF düzeyinin hem AYT kuru göz grubundan hem kontrol grubundan daha yüksek olduğu tespit edildi (sırasıyla p=0.019 ve p=0.029). Kan VEGF düzeyleri ile kapak kenarı vaskülarizasyon derecesi ilişkiliydi (p=0.012). AYT kuru göz grubu ve kontrol grubu arasında kan VEGF düzeyleri açısından anlamlı farklılık görülmedi (p=0.927). Rozasea grubunda hastaların ortalama gözyaşı VEGF değerleri 364.56±138.44 pg/ml, AYT kuru göz grubunda 323.08±132.69 pg/ml, kontrol grubunda 361.33±86.68 pg/ml idi. Üç gruptaki hastaların gözyaşı VEGF değerleri arasında farklılık saptanmasa da (p=0.335) gözyaşı VEGF düzeyleri ile meibomian bezi disfonksiyonu (MBD) evresi ilişkili bulundu (p=0.004). Rozasea grubunda Pentacam ile ölçülen K2 ve Kmaks değeri AYT kuru göz grubundan yüksek, Rmin değerleri daha düşüktü (p=0.039, p=0.040, p=0.021).
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, to investigate the role of vascular endothelial growth factor (VEGF) in ocular rosacea; it was aims to evaluate the tear and blood VEGF levels, anterior segment and corneal tomography results in ocular rosacea patients and to compare all findings with aqueous defficient dry eye (ADDE) patients and control group. Materials and Methods: 47 ocular rosacea patients, 38 ADDE patients and 30 control patients without any ocular or systemic disease were included in this prospective randomized controlled study at Ankara Ulucanlar Eye Health Application and Research Center, University of Health Sciences. Starting with non-invasive methods, best-corrected visual acuity (BCVA), intraocular pressure, ocular surface disease index (OSDI) questionnaire, Pentacam Scheimpflug imaging, biomicroscopic anterior segment examination, tear break-up time (TBUT) with fluorescein , corneal and conjunctival staining and Schirmer I test were applied. Tear samples were collected with Schirmer strips. Sandwich-Enzyme-Linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) method was used to measure VEGF level in collected tear and serum samples. Correlations of measured VEGF levels with dry eye disease test results, anterior segment biomicroscopic examination findings and Pentacam imaging results were investigated. Results: The mean blood VEGF values were 314.30±182.59 pg/ml in the rosacea group, 217.35±113.78 pg/ml in the ADDE group, and 237.56±152.26 pg/ml in the control group. It was determined that blood VEGF level of rosacea patients was higher than both ADDE group and control group (p=0.019, p=0.029, in orderly). Blood VEGF levels were correlated with the degree of lid margin vascularization (p=0.012). There was no significant difference between ADDE group and control group in terms of blood VEGF levels (p=0.927). The mean tear VEGF values of the patients in the rosacea group were 364.56±138.44 pg/ml, 323.08±132.69 pg/ml in the ADDE group, and 361.33±86.68 pg/ml in the control group. There was no significant difference among three gruops in terms of tear VEGF levels (p=0.335). But tear VEGF levels were found to be associated with meibomian gland dysfunction (MGD) stage (p=0.004). In the rosacea group, the K2 and Kmax values measured with Pentacam were higher than the ADDE group, and the Rmin values were lower (p=0.039, p=0.040, p=0.021).