Akciğer kanseri hücre serilerinde cisplatin yanıtında otofajik stıng regülasyonunun araştırılması
Investigation of autophagic sting regulation in cisplatin response in lung cancer cell lines
  1. Tez No: 814878
  2. Yazar: SEVİM AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN BOZOK ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Akciğer kanseri, kansere bağlı ölümler arasında ikinci sırada yer almaktadır. Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri (KHDAK); vakaların ≌%83'ünü oluşturmakta ve evresine göre cerrahi rezeksiyon, kemo-radyoterapi uygulanarak tedavi edilmektedir. Platin bazlı bir ilaç olan Cisplatin, KHDAK tedavisinde birinci seçenek olarak kullanılmaktadır. Cisplatin uygulanan hastalarda, doğal bağışıklık yanıtında görevli olan cGAS-STING sinyal yolağının aktive olduğu görülmüştür. cGAS-STING yolu, mikrobiyal enfeksiyonlar, hücresel stres ve doku hasarı gibi durumlarda inflamasyonun önemli bir düzenleyicisi olarak işlev gösterir. Ayrıca, cGAS-STING yolu, kanser dönüşümünün ve tümör ilerlemesinin kontrolünde de önemli bir rol oynadığı gösterilmiştir. Son yıllarda yapılan araştırmalar, STING proteini ile otofaji arasında etkileşim olduğuna işaret etmektedir. Bu çalışmalar, STING proteini ile hücre içi otofaji mekanizması arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir. KHDAK'de cisplatin direnci gelişmesi sürecinde otofajinin arttığı bilinmektedir. Ancak kemoterapi yanıtının oluşmasında STING-otofaji etkileşiminin nasıl olduğu belirsizdir. Çalışmamızda; STING ifadesi olan (Calu-1) ve olmayan (H2030) KHDAK hücre serilerinin cisplatin yanıtında STING-otofaji arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda yapılan deneyler, KHDAK hücre serilerinde otofajinin STING ifadesi ile bağlantısını ve cisplatin yanıtının oluşmasındaki etkisini ortaya koymuştur. STING aracılı otofaji mekanizması, cGASSTING yolağının immunojenik etkileri ile tedavide yeni yollara ışık tkontrolabilecek potansiyele sahip olabileceğini göstermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Lung cancer ranks second among cancer-related deaths. Non-Small Cell Lung Cancer (NSCLC); It constitutes ≌83% of the cases and is treated by surgical resection and chemo-radiotherapy according to the stage. Cisplatin, a platinum-based drug, is first-line chemotherapeutic used in the treatment of NSCLC. It has been observed that the cGAS-STING signalling pathway, which is responsible for the innate immune response, is activated in patients treated with cisplatin. The cGASSTING pathway works as an important regulator of inflammation in conditions such as infection, cellular stress and tissue damage. At the same time, the cGAS-STING pathway has been shown to be important for the control of malignant transformation and tumour progression. Recent studies indicate that there is an interaction between the STING protein and autophagy. It is known that autophagy increases during the development of cisplatin resistance in NSCLC. However, it is unclear how the STING-autophagy interaction occurs in the formation of the chemotherapy response. In our study; it was aimed to investigate the relationship between STING and autophagy in the cisplatin response of NSCLC cell lines with (Calu1) and without (H2030) STING expression. Experiments conducted in this direction have revealed the connection of autophagy with STING expression and its effect on the formation of cisplatin response in NSCLC cell lines. We show that the mechanism of STINGmediated autophagy and the immunogenic effects of the cGAS-STING pathway may have the potential to shed light on new ways of treatment.