Margaret Atwood'un Damızlık Kızın Öyküsü ve Naomi Alderman'ın Güç eserlerinin sosyolojik analizi
A Sociological analysis of Margaret Atwood's The Hadmaid's Tale and Naomi Alderman's The Power
  1. Tez No: 864501
  2. Yazar: ÖZGE AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA DORE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, Margaret Atwood'un Damızlık Kızın Öyküsü ve Naomi Alderman'ın Güç adlı eserlerini sosyolojik açıdan incelemeyi amaçlamaktadır. Damızlık Kızın Öyküsü, otoriter bir toplumun politikası olarak kadınların baskı altına alınarak bedenlerinin kontrol edilmesini konu alırken, Güç'te, beklenmedik biyolojik bir değişim üzerinden toplumun dayattığı geleneksel cinsiyet rollerine karşı kimlik algılarını yeniden düzenleme sürecindeki kadınlar tasvir edilir. Bu açıdan her iki eser de rahatsız edici ana temaları açısından distopya olarak sınıflandırılır. Çalışmanın birinci bölümünde, tarihsel gelişimleri içinde ütopya ve distopya kavramları ele alınmakta; bu bağlamda feminist ütopyalar ve distopyalar açıklanmaktadır. İkinci bölümde, Damızlık Kızın Öyküsü ve Güç eserlerindeki karakterler ve toplumsal yapı incelenerek, yazarların bunlarla iletmek istediği temel temalar ve mesajlar ortaya konmaktadır. Üçüncü bölümde ise, güç kavramı, toplumsal cinsiyet ve güç ilişkisi, iktidarın gözetim mekanizması gibi temel konularda her iki eserin benzer ve farklı yönleri üzerinde durulmaktadır. Ayrıca, bu iki feminist yazarın perspektifinden, toplumsal değişim ve güç dinamikleri dolayımında kurulan farklı geleceklerin anatomisi irdelenmektedir. Sonuç bölümünde, yapılan incelemeler ışığında elde edilen bulgular özetlenmekte, insan doğası ve güç ilişkilerini ele alma biçimleri dolayısıyla bu eserlerin önemine dair bir değerlendirme sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse Margaret Atwood's The Handmaid's Tale and Naomi Alderman's The Power from a sociological perspective. While The Handmaid's Tale deals with the oppression of women and the control of their bodies as a policy of an authoritarian society, The Power depicts women in the process of adjusting their sense of identity against the traditional gender roles imposed by society due to an unexpected biological change that solely affects them. Both works are to be classified as dystopian in terms of their unsettling core theme. This study contains three sections. The first section examines the concepts and the history of utopian and dystopian fiction and within this framework, particular focus is placed upon feminist utopias and dystopias. The second section analyses the basic themes and issues raised by the works of both authors, revealing both their characters and social structures. The third section looks at the similarities and differences of both works. Particularly, it focuses on the key aspects as being the concept of power and that of a gender-power relationship, as well as examining the mechanisms by which the structures of power maintain control. In addition, it reveals the natures of the different kinds of distopic futures envisioned by these feminist writers and brought about through a social change that affects power dynamics. In the conclusion, the findings are summarized and an evaluation of the significance of these two works due to the interrelationship between human nature and power is made.