Orman yangınlarıyla mücadelede merkez-yerel ilişkilerinin önemi: Türkiye-Fransa karşılaştırması
The importance of center-local relations in fighting forest fires: A comparison of Turkey-France
- Tez No: 823001
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KARAKILÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Ormanların insan hayatı açısından çevresel, ekonomik, sağlık ve sosyal anlamda önemli bir yeri vardır. Dünyanın ciğerleri olarak belirtilen ormanlar dünyanın oksijen kaynağı olarak ifade edilmektedir. Ayrıca ormanlar, orman ürünleri ticareti bakımından ülkelerin ekonomilerinde önemli bir yer tutmaktadır. Orman ürünleri sağlık ve ilaç sanayi alanlarında da kullanılmaktadır. İnsanların sosyal anlamda da kullandıkları ormanlık alanlar insanların sosyal yaşantısında önemli bir konuma sahiptir. Ancak insanların ormanları bilinçsiz kullanımı sonucunda ormanlar ciddi manada tahrip olmaktadır. Bu durum ve son yıllarda artış gösteren orman yangınları, ormanların varlığını ciddi anlamda tehdit etmektedir. Tarihsel süreçte orman yangınları her dönem kendini göstermiştir. Ancak son yıllarda küresel ısınmaya bağlı olarak orman yangınlarının sayısı giderek artmaktadır. Orman yangıları bir kriz ve afet süreci olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu süreç optimal düzeyde yönetilmesi gereken bir süreçtir. Afet yönetimi kapsamında, yangınlar öncesi risk yönetimi ve yangınlar sonrası kriz yönetimi şeklinde uygulanmaktadır. Bu doğrultuda çalışmada son yıllarda ciddi anlamda artış gösteren orman yangınlarıyla mücadele yöntemleri ve orman yangınlarının yönetimi ele alınmaktadır. Orman yangınlarıyla mücadelede merkezi yönetimin rolü ve bununla bağlantılı olarak yerel yönetimlerin işlevi önem arz etmektedir. Çalışmanın amacı ise orman yangınlarıyla mücadele edilmesi ve yönetilmesi bağlamında merkez-yerel ilişkilerinin irdelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Forests have an important place in terms of environmental, economic, health and social aspects of human life. Forests, which are stated as the lungs of the world, are expressed as the oxygen source of the world. In addition, forests have an important place in the economies of countries in terms of forest products trade. Forest products are also used in the fields of health and pharmaceutical industry. Forest areas that people use in a social sense have an important position in people's social life. However, as a result of people's unconscious use of forests, forests are seriously destroyed. This situation and forest fires that have increased in recent years seriously threaten the existence of forests. In the historical process, forest fires have shown themselves in every period. However, in recent years, the number of forest fires has been increasing due to global warming. Forest fires appear as a crisis and disaster process. This is a process that should be managed at an optimal level. Within the scope of disaster management, it is applied as risk management before fires and crisis management after fires. In this direction, the methods of combating forest fires, which have increased significantly in recent years, and the management of forest fires are discussed. The role of the central government in the fight against forest fires and the function of local governments in connection with it are important. The aim of the study is to examine the center-local relations in the context of fighting and managing forest fires.