Container terminal supply chain integration - how supply chain integrated is skandia container terminal?
Konteyner terminali tedarik zinciri entegrasyonu - skandia konteyner terminali tedarik zincirlerine ne kadar entegre?
- Tez No: 823012
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. FARİD ROHANİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Chalmers University of Technology
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Mevcut literatürde, limanların/konteyner terminallerinin gemilere yükleme/boşaltma altyapısı sağlamasının yanı sıra tedarik zinciri ortaklarına ulaştırma ve lojistik hizmetleri sağlayan tedarik zincirinin bir üyesi olduğu kabul görmektedir. Bu nedenle konteyner terminallerinin rekabet güçleri giderek tüm tedarik zincirinin performansına bağlı hale gelmiştir. Yoğun rekabet ortamında rekabetçi kalabilmek ve tedarik zinciri entegrasyonundan faydalanabilmek için limanların/konteyner terminallerinin tedarik zincirine entegre edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle limanların tedarik zinciri entegrasyonunun değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın ana odak noktası literatürdeki konteyner terminali tedarik zinciri entegrasyonunun ölçümüne yönelik parametreleri ortaya koyup Skandia Konteyner Terminalinin tedarik zinciri entegrasyonu hakkında ampirik bir çalışma yaparak, konteyner terminallerinin tedarik zinciri entegrasyonu üzerine yoğunlaşmaktır. Araştırma yöntemleri, limanlar ve tedarik zinciri entegrasyonu ile ilgili literatürünün geniş bir şekilde incelenmesini ve Skandia Konteyner terminalinin tedarik zinciri entegrasyonuna ilişkin ampirik verilerin toplanmasını içermektedir. Ampirik çalışma, terminalin iki yöneticisi ve dört konteyner hattı yöneticisi ile yapılan mülakatlara dayanmaktadır. Bu araştırmanın bulguları, terminal operatörlerinin terminallerinin tedarik zincirine yüksek düzeyde entegre olduğunu algıladıklarını göstermektedir. Öte yandan, konteyner hatları yöneticileri terminalin tedarik zincirlerine nispeten daha az entegre olduğunu algılamaktadırlar. Konteyner hatları yöneticilerinin algıladığı en zayıf noktalar“terminalin konteyner hatlarıyla ilişkisi”ve“katma değerli hizmetlerin sağlanması”dır. Bulgulara bakıldığında terminal işletmecileri ile konteyner hatları yöneticileri arasında anlamlı bir algı farklılığının olduğu anlaşılmaktadır. Konteyner terminallerinin seçiminde konteyner hatlarının önemli bir rol oynaması nedeniyle bu algı farklılığının giderilmesi stratejik önem taşımaktadır. Ek olarak terminal işletmecilerinin, kendi terminallerinin tedarik zinciri entegrasyonunu terminallerini kullanan konteyner hatlarının algısı çerçevesinde değerlendirmeleri önem arz etmektedir, çünkü ikisi arasında önemli bir farklılığın olması muhtemeldir.
Özet (Çeviri)
In the current literature, it is recognized that ports/container terminals are perceived as a member of supply chain which provides transportation and logistics services to the supply chain partners as well as infrastructure for loading/unloading of ships. Thus, their competitiveness is increasingly depending on the performance of the whole supply chain. In this basis, ports/container terminals have to be integrated in to supply chain in order to remain competitive and benefit from supply chain integration in the highly competitive environment. Therefore, evaluation of the supply chain integration of the ports has a great importance. The major focus of this study concentrates on supply chain integration of container terminals by exploring the parameters for measurement of container terminal supply chain integration from the literature, including an empirical study about supply chain integration of Skandia Container Terminal by evaluating in which ways and aspects it is integrated into supply chain or not. Research methods consist of wide review of relevant literature of ports and supply chain integration and collection of empirical data on supply chain integration of Skandia Container terminal. Empirical study is based on interviews with two managers of the terminal and four shipping lines. Findings of this research indicate that the terminal operators perceive their terminal is highly integrated in to the supply chain. On the other hand, shipping lines perceive the terminal relatively less supply chain integrated. The weakest links perceived by shipping lines are“terminal's relationship with shipping lines”and“provision of value added services”. From the findings, it can be understood that there is a significant perception difference between the terminal operators and shipping lines. It has strategic importance to resolve this perception difference since the shipping lines play an important role in selection of container terminals. Additionally, the terminal operators should evaluate their terminal's supply chain integration in essence of shipping lines perception along with theirs since it is likely that it would be a significant difference.