Metropolitan reoganizationthe two-tier approach: London and Istanbul in the 1980s
Büyükşehir yönetim reformuiki kademeli model: 1980'lerde londra ve istanbul
- Tez No: 823016
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. JEFFREY STANYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Exeter
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kamu ve Yerel Yönetim Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Yerel Yönetimler, Kent ve Çevre Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bütün Dünyada büyükşehirler (metropoller) yaşanan hızlı ve kentleşme ve nüfus artışı nedeniyle önemli sorunlarla karşı karşıyadır. Bu sorunların çözümü için yerel yönetim sistemlerinin, demokratik katılım ve etkin hizmet ilkeleri gözetilerek yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, bu sistemler arasında özellikle iki-kademeli yönetim sistemi incelenerek Türkiye'de 1980'li yıllarda kurulan bu sistemin İstanbul uygulamasının ilk yıllarına ait sonuçlar değerlendirilmiş ve Londra'da tam tersine yaşanan gelişmelerle (üst kademe metropol yönetimin iptali) karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, Türkiye'deki sistemin bir takım eksikliklerine ve oldukça üst kademe (büyükşehir belediyesi) ağırlıklı olmasına rağmen kendi şartları içinde başarılı sayılabileceği belirtilmiştir. Ancak sistemin aksayan yönleri için düzenleme yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Metropolitan areas of the world have been dominated by a series of social and economic problems which are closely interrelated. Given the complexity of these problems, it is widely acknowledged that attempts, to make big cities better places to live in, must include reorganization of metropolitan governmental systems. Examining existing forms of metropolitan governance, therefore, can there be a solution which takes all the aspects of the problem, especially the crucial concerns of democratic participation and efficiency, into consideration ? Grouping metropolitan governmental systems into three broad categories, namely fragmented, single-tier and two-tier systems, this study endeavours to argue the case for the two-tier system, which has the potential, it is believed, to realize the desire for greater participation in local decision-making and to achieve greater efficiency in the provision local public services. The 1980s have witnessed two important developments with respect to this system. While the GLC, one of the long-standing exemplars of the two-tier system in the world, was abolished in England; a new two-tier system, aiming at political and administrative decentralization, was introduced to a number Turkish metropolises. In practice, however, the system has soon become top-heavy, i.e. dominated by the upper-tier authorities by virtue of extensive administrative tutelage over the newlycreated district municipalities. A number of deficiencies concerning the financial, legal and political issues have also been observed. This state of affairs, however, has to be seen in a wider socio-political context. Thus, against a centralized-interventionist tradition, the record of metropolitan municipalities should be regarded as a 'success', however qualified it may be. This is not to ignore, however, the fact that it certainly needs revising, nor does it mean that the debate over decentralization is over.