The role of basic psychological needs in the relationship of interpersonal emotion regulation and psychological distress: A mediation model
Temel psikolojik ihtiyaçların kişilerarası duygu düzenleme ve psikolojik stres arasındaki ilişkide rolü: Bir aracılık modeli incelemesi
- Tez No: 823023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ALTAN ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kişilerarası duygu düzenleme (KDD), kişinin kendi duygularını başkalarıyla kurduğu kişilerarası ilişkilerini veya başkalarının varlığını kullanarak düzenlenmesini ifade eder. Son zamanlarda ortaya çıkan kanıtlara rağmen, bu kavramı daha iyi anlamak için KDD ile etkileşime giren olası mekanizmaların daha fazla incelenmesi gereklidir. Mevcut çalışma, öz belirleme kuramına dayalı olarak KDD'yi tartışmayı ve temel psikolojik ihtiyaçların karşılanlanmasının KDD stratejileri ile psikolojik sağlık göstergeleri (iyi oluş, depresyon ve anksiyete) üzerindeki aracılık etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Örneklem, 18 ile 51 (M = 22.67, SD = 5.27) arasında değişen 402 (292 kadın) yetişkinden oluşmaktadır. Veriler, kişilerarası duygu düzenleme, temel psikolojik ihtiyaçlar, anksiyete, depresyon ve iyilik hali ölçümleri aracılığıyla çevrimiçi olarak toplanmıştır. Veriler yol analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, yatıştırılma stratejisinin sık kullanılmasının, daha yüksek depresyon ve anksiyete belirti seviyeleri ile önemli ölçüde ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, olumlu duyguların arttırılması ve sosyal model alma stratejilerinin sık kullanımı daha fazla iyi olma ile ilişkili bulunmuştur. Aracı değişken analizi, temel psikolojik ihtiyaçların yatıştırılma ve anksiyete ilişkisine kısmen aracılık ettiğini göstermiştir. Ayrıca, post-hoc analizi, yeterlik ihtiyacının yatıştırıcılık ve anksiyete arasındaki ilişki üzerinde aracı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Dolayısıyla çalışma, psikolojik stres ile yatıştırılma ilişkisinde temel psikolojik ihtiyaçların olası koruyucu faktörünü ortaya çıkarmanın yanı sıra; yatıştırıcılık stratejisinin uyumsuz oluşunu gösteren son bulguları desteklemekte ve genişletmektedir.
Özet (Çeviri)
Interpersonal emotion regulation (IER) refers to the regulation of one's emotions by using either interpersonal relationships with others or the presence of others. Despite recently emerging evidence, further examination of possible mechanisms interacting with the association of IER is necessary to understand this concept better. The current study aims to discuss IER based on the self-determination approach and explore the mediation effect of the basic psychological need satisfaction on the relationship with IER strategies (enhancing positive affect, perspective taking, soothing, and social modeling) on mental health indicators (well-being, depression, and anxiety). The participants were 402 adults (292 women), ages ranging from 18 to 51 olds (M = 22.67, SD = 5.27). Data were collected online through measures of interpersonal emotion regulation, basic psychological needs, anxiety, depression, and well-being. Data were analyzed using the path analysis method. Results indicated that frequent employment of soothing was significantly associated with higher symptom levels of depression and anxiety. Besides, greater engagement in enhancing positive affect and social modeling strategies was significantly associated with greater well-being. Mediation analysis suggested that basic psychological needs was partially mediated the association of soothing and anxiety. Further, a post-hoc analysis showed that competence need had a mediator effect on the relationship between soothing and anxiety. The result supports and extends recent findings demonstrating the maladaptive function of soothing strategy in addition to revealing possible protective factor of basic psychological needs in the relationship of soothing with psychological distress.