The mediating role of emotion dysregulation in the relationship between basic psychological needs satisfaction/frustration and the dark triad
Temel psı̇kolojı̇k ı̇htı̇yaçların tatmı̇nı̇/engellenmesi ve karanlık üçlü arasındakı̇ ı̇lı̇şkı̇de duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü
  1. Tez No: 883624
  2. Yazar: ERDİ ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FALİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, temel psikolojik ihtiyaçların tatmini/engellenmesi, duygu düzenleme güçlüğü ve Karanlık Üçlü kişilikleri arasındaki karmaşık etkileşimi araştırmaktadır. Çalışma, mevcut literatüre dayanarak, temel psikolojik ihtiyaçların tatmininin ya da engellenmesinin Makyavelizm, narsisizm ve psikopati gibi Karanlık Üçlü özelliklerinin ortaya çıkmasını ve ifade edilmesini nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Bu araştırmanın merkezinde, temel psikolojik ihtiyaçların tatmini/engellenmesi ile Karanlık Üçlü özelliklerinin tezahürü arasında bir köprü görevi gören duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü yer almaktadır. 18 yaş ve üstü 406 gönüllü katılımcının yer aldığı bu çalışmada veriler Demografik Bilgi Formu, Temel Psikolojik İhtiyaçların Tatmini ve Engellenmesi Ölçeği, Kısaltılmış Karanlık Üçlü Ölçeği ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form aracılığıyla toplanmıştır. Basit aracılık analizleri sonucunda temel psikolojik ihtiyaçların tatmini ile hem makyavelizm hem de psikopati arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün tam aracılık rolünün bulunduğu fakat temel psikolojik ihtiyaçların tatmini ile narsisizm arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün anlamlı bir aracı rolünün olmadığı görülmüştür. Benzer şekilde temel psikolojik ihtiyaçların engellenmesi ile hem makyavelizm hem de psikopati arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün anlamlı aracılık rolünün bulunduğu fakat temel psikolojik ihtiyaçların engellenmesi ile narsisizm arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün anlamlı bir aracı rolünün olmadığı görülmüştür. Bu tez, ampirik araştırma ve teorik sentez yoluyla, hem kişilik psikolojisi hem de klinik bilimlerdeki bilginin ilerlemesine katkıda bulunmakta, terapötik müdahaleler ve kişilik değerlendirme stratejileri için çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the intricate interplay between basic psychological needs satisfaction/frustration, emotion dysregulation, and Dark Triad personalities. Drawing upon existing literature, the study explores how the satisfaction or frustration of basic psychological needs impacts the emergence and expression of Dark Triad traits, namely Machiavellianism, narcissism, and psychopathy. Central to this inquiry is the mediating role of emotion dysregulation, which serves as a bridge between the satisfaction/ frustration of basic psychological needs and the manifestation of Dark Triad traits. 406 voluntary participants aged 18 years and over participated in this study and data were collected through Demographic Information Form, Basic Psychological Need Satisfaction and Frustration Scale, Short Dark Triad Scale, The Difficulties in Emotion Regulation Scale-Brief Form. As a result of simple mediation analyses, it was found that emotion dysregulation had a full mediating role in the relationship between basic psychological need satisfaction and both Machiavellianism and psychopathy, but emotion dysregulation did not have a significant mediating role in the relationship between basic psychological need satisfaction and narcissism. Similarly, it was observed that emotion dysregulation had a significant mediating role in the relationship between basic psychological need frustration and both Machiavellianism and psychopathy, but emotion dysregulation did not have a significant mediating role in the relationship between basic psychological need frustration and narcissism. Through empirical investigation and theoretical synthesis, this thesis contributes to advancing knowledge in both personality psychology and clinical science, offering insights with implications for therapeutic interventions and personality assessment strategies.