Genelleştirilmiş Kudryashov Yöntemi ve integral denklem uygulamaları
The generalized Kudryashov Method and the applications of integral equation
- Tez No: 823078
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSHAK CUMHUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kısmi diferansiyel denklemler, çoğu modellenebilen problemlerin temelini oluşturmaktadır. Bu yüzden çözümleri üzerinde birçok çalışma yapılmaktadır ve çözümlerin davranışları hakkında bilgi sahibi olunmaktadır. Bu şekildeki çözümlerle matematiksel modeller yorumlanabilmektedir. Fakat her denklem analitik anlamda çözülemediği için sayısal yöntemlerle istenilen sonuçlara ulaşılabilmektedir. Bu sebeple değişik türde yöntemler incelenmiştir. Sayısal çözüm için uygun yöntemlerin bir tanesi de Kudryashov yöntemidir. Bu çalışmada verilen yöntemle bazı özel tipte denklemlerin sayısal çözümleri üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Partial differential equations are the basis of most modeling problems. Therefore, many studies have been carried out on their solutions and information about the behavior of the solutions has been obtained. With such solutions, mathematical models can be interpreted. However, since not all equations can be solved analytically, the desired results can be obtained by numerical methods. For this reason, different types of methods have been investigated. One of the suitable methods for numerical solution is Kudryashov method. In this study, numerical solutions of some special types of equations will be emphasized with the given method.