Ankara bölgesi kapalı yüzme havuzlarının fiziki durumları, işletme ve kullanma imkanları
Physical situation, management and usage possibilities of indoor swimming pools of Ankara region
- Tez No: 69156
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLAVER CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Özet Bu çalışma, kapalı yüzme havuzlarının yüzme sporuna sistemli olarak hizmet etmesinden yola çıkarak, Ankara bölgesindeki kapalı yüzme havuzlarının fiziki durumu, bu havuzların işletilmesi ve havuzlardan yararlanma düzeyini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla öncelikle yüzme sporu ve yüzme havuzlan özellikleri ile ilgili bilgiler verilerek Ankara bölgesindeki kapalı yüzme havuzlarının fiziki durumları, işletme ve kullanım imkanları incelenmiş bu havuzlardan daha fazla verim alınabilmesi hakkında öneriler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kapalı yüzme havuzlarının fiziki durumları incelenirken, havuzun boyutları, seyirci kapasitesi, soyunma odaları, duşları ve WC leri göz önüne alındı. Bu havuzların durumları olimpik standartlar ile karşılaştırıldı. Havuzlardaki personelin özellikleri, havuzların sağlık ve güvenlik bakımından yeterliliği incelendi. Kapalı yüzme havuzlarından yararlanma düzeyinin hangi çerçevede olduğu, havuzların serbest kullanım ile okul, kulüp yüzücülerinin faydalanma durumları incelendi. Elde edilen verilere göre, FİNA normlarına uygun boyuttaki havuzların ODTÜ kapalı yüzme havuzu, Altınpark olimpik kapalı yüzme havuzu ve Melikşah olimpik termal kapalı yüzme havuzu olduğu anlaşılmıştır. Anıttepe kapalı yüzme havuzu, yüzme kulüplerinin çalışmalarını yapmış oldukları havuzdur. Tamamen halkın serbest olarak kullanımına hizmet veren havuzlar, Altınpark olimpik ve Melikşah termal kapalı yüzme havuzlarıdır.
Özet (Çeviri)
Summary Physical Situation, Management and Usage Possibilities of Indoor Swimming Pools of Ankara Region This study has been done to determine of the physical situation, management and usage possibilities of indoor swimming pools in Ankara, taken into consideration, by servicing systematically indoor swimming pools to swimming For this aim, firstly usage possibilities, management and physical situation of indoor swimming pools in Ankara has been examined by given information related with specifications of the swimming pools and swimming. Proposals have been put forward on increasing productivity of those swimming pools. While examining physical situations of indoor swimming pools, dimensions, capacity of spectators, dressing rooms, showers and WC's of the swimming pools have been considered. Situations of the swimming pools were compared with olimpic standarts. The characteristics of personel, qualifications of health and security efficiency of the swimming pools have been examined. Usage possibility and level for school and club swimmers from swimming pools and open to public of them has been examined. According to datas found out the swimming pools suits to FINA norms are METU indoor swimming pool, Altinpark olimpic indoor swimming pool and Melikşah olimpic thermal indoor swimming pool. Anittepe indoor swimming pool is only for treaning of club swimmers. Altinpark olimpic and Melikşah olimpic thermal indoor swimming pools are completely open to public.