Özelleştirilmiş QR kodlar, AES şifrelemesi ve frekans düzlemi dönüşümü kullanan güvenli bir görüntü steganografi yöntemi
A secure image steganography technique using specialized QR codes, AES encryption and frequency domain transformation
  1. Tez No: 823132
  2. Yazar: OZAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDAÇ MESUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde, QR kodların (Quick Response Code, Hızlı Dönüt Kodu) steganografi alanında kullanımı incelenmiştir. Bu amaçla, normal bir QR kodun veri bitiş noktasından sonraya farkedilemez bilgi gizleyebilen ve sonrasında bu kodu bir görüntü dosyasına DCT (Discrete Cosine Transform, Ayrık Kosinüs Dönüşümü) bazlı steganografi yöntemleri ile gizleyebilen yeni bir yöntem tasarlanmış ve uygulanmıştır. QR kodlar, günümüzde yaygın kullanım gören ve yüksek hata düzeltme kapasitesine sahip barkod benzeri bir veri kodlama yöntemidir. DCT bazlı steganografi, normalde veri çıkarımında bir miktar veri kaybına sebep olabilir ama görüntü dönüşümleri ve sıkıştırma yöntemlerine karşı dayanıklılık sağlar. Bu tezde DCT yöntemi QR kodun hata düzeltme yetenekleri ile birleştirilerek, veri kaybı yaşansa bile QR kodun içeriğinin okunabilir olması mümkün kılınmıştır. Ayrıca, eğer istenilirse QR kodun içerisindeki bilginin AES (Advanced Encryption Standard, Gelişmiş Şifreleme Standardı) şifreleme algoritması ile şifrelenerek olası saldırganlara karşı fazladan korumaya sahip olması sağlanmıştır. QR kod bilgisi görselin içerisine gizlendikten ve istenilen alıcısına ulaştıktan sonra, DCT çıkarıcılar ve özelleştirilmiş QR kod okuyucuları ile görüntünün içerisindeki gizli QR kod çıkarılabilmiş ve bilgiye erişilebilmiştir. Bu yüksek lisans tezinde, geliştirilmiş yeni tekniğin tasarımı detaylandırılmış, kullanılabilirlik, güvenlik ve veri bütünlüğü alanlarındaki performansı incelenmiş ve en uygun kullanım şekilleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on utilizing QR Codes in the field of steganography. To this purpose, a new technique that can conceal undetectable information within a regular QR Code by placing data past its terminator point, and then hide this code inside an image with DCT-based steganography, was designed and implemented. QR Codes are a method of data encoding similar to barcodes that see widespread usage in the modern day and have a high ability for error correction. While DCT (Discrete Cosine Transform) steganography can cause loss of information during extraction, it has strong resilience against image transformation and compression techniques. In this thesis, the DCT method was combined with the error correction of a QR Code to allow the code's contents to remain readable even after damage to the cover image. Optionally, information inside the QR Code was made able to be encrypted using the AES (Advanced Encryption Standard) encryption algorithm to provide additional security against potential attackers. After the QR Code information was concealed within the image and transferred to its intended recipient, DCT extractors and specialized QR Code readers were utilized to retrieve and access the hidden contents of the image and the QR Code hidden within. This master's thesis has detailed the design of this new technique, analyzed its performance regarding usability, security and data integrity, and established the most appropriate ways in which it can be used.