Turkey's first participatory constitution-making attempt and its reflections onethnic and religious communities
Türkiye'nin ilk katılımcı anayasa yapımı denemesi ve etnik ve dini azınlıklar üzerine yansımaları
- Tez No: 823174
- Danışmanlar: PROF. DR. GARETH STANSFİELD
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Exeter
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Yeni anayasa yapımı, 1982 Anayasası'nın bir darbe sonrası yürürlüğe gelmesinden bu yana Türkiye'nin siyasi gündeminde her zaman yer alan bir konu olmuştur. Otuz üç yıl boyunca Anayasa birçok kez değiştirilmiş, ancak Anayasanın otoriter ruhu baki kalmıştır. Bu nedenle 1982 Anayasası gerçek anlamda demokratik bir düzenin sağlanmasının önünde bir engel olarak görülmüştür. Yeni anayasa, farklı etnik ve dini toplulukların yurttaşlık sorunların çözümü için de bir yol olarak değerlendirilmektedir. Bu topluluklar, 1982 Anayasası'nın zorunlu din dersleri, merkeziyetçi yerel yönetim, etnik kökene dayalı vatandaşlık tanımı ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın tekçi yapısı gibi hükümlerinden etkilenmişlerdir. 2011 genel seçimlerinin ardından TBMM'deki tüm partiler yeni bir anayasa yapılması konusunda anlaşarak siyasi partilerin oybirliği ve eşit temsiline dayalı bir Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurmuştur. Komisyon ayrıca yeni anayasa yapım sürecinde ilk kez katılımcı modelleri benimsemiştir. Katılımcı modellere uygun olarak Komisyon, kamuoyunun görüşlerini toplamak amacıyla bir halk katılımı süreci düzenlemiştir. Toplumun çeşitli kesimlerini temsil eden sivil toplum kuruluşları da organize olmuş ve katılım sürecinde etkin olmuşlardır. Etnik ve dini topluluklar da Türkiye tarihinde ilk kez önemli bir karar alma sürecine katkıda bulunmak üzere devlet tarafından resmi olarak davet edildikleri için yeni anayasa yapım sürecine katılım göstermiştir. Bu çalışma, yeni anayasa yapım sürecinde etnik ve dini toplulukların faaliyetlerini, taleplerini ve etkilerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Katılımcı anayasa yapım modeli Türkiye'de ilk kez uygulanmıştır. Üstelik etnik ve dini toplulukların katılımı da bu olayı dikkatle incelenmesi gereken çok özel bir deneyim haline getirmiştir. Azınlık katılımını anlamak amacıyla Komisyon üyeleri ve katılımcı toplulukların temsilcileriyle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca siyasi partilerin önerileri ve katılımcı toplulukların raporları da incelenmiştir. Bu toplulukların bir bütün olarak süreç üzerindeki etkisini anlamak için anayasa Uzlaşma Komisyonu tutanakları ve taslak hazırlama oturumları analiz edilmiştir. Etnik ve dini toplulukların sorunlarına ilişkin konular taslak hazırlama sürecinde en çok tartışılan konulardı. Nitekim bu konular tarafların“kırmızı çizgileriyle”örtüşmüş ve sonuçta süreci durdurmuştur. Taslak hazırlama sürecine bakıldığında etnik ve dini toplulukların talepleri ve sorunları, tarafların tartışmalarında oldukça sınırlı bir yer bulmuştur. Bu bakımdan devletin etnik ve dini topluluklara yönelik geleneksel tutumunun taslak hazırlama sürecinde yeniden üretildiği gözlemlenmiştir. Bu taleplere anayasal bir çözüm önermek, yeni anayasayı gerçek anlamda“yeni”kılmanın yoluydu. Ancak partiler arasındaki siyasi çekişmeler nedeniyle böylesine önemli bir süreç sekteye uğradı.
Özet (Çeviri)
Making a new constitution has always been an issue in Turkey's political agenda since the 1982 Constitution came into power as a result of a coup d'état. The Constitution has been amended several times during thirty-three years, yet the authoritarian spirit of the Constitution remained unchanged. Therefore, the 1982 Constitution is considered as an impediment to achieve a truly democratic order. The new constitution is considered as a solution to the equal citizenship problems of the citizens from different ethnic and religious communities. These communities have suffered from the restrictive provisions of the 1982 Constitution such as compulsory religious classes, centralist local administration, ethnicity based citizenship definition, and the monist structure of the Directorate of Religious Affairs. These provisions prevented the citizens from different ethnic and religious backgrounds from enjoying their citizenship equally. Following the 2011 general elections, all the parties in the Parliament agreed on making a new constitution and established a Constitutional Reconciliation Commission based on the unanimity and the equal representation of the political parties. The Commission also adopted the participatory models, for the new constitution-making process for the first time. In accordance with the participatory models, the Commission organised a public consultation process to collect the public views as much as possible. Civil society organisations representing the various segments of society mobilised and participated in the process to a large extent. Ethnic and religious communities also showed a great interest to the new constitution-making process in an unprecedented scale because for the first time in Turkey's history, they were officially invited by the state to contribute to an important decision-making process. This study aims to discover the activities, demands and the influence of the ethnic and religious communities in the new constitution-making process. The participatory constitution-making model was practiced for the first time in Turkey. Moreover, the participation of ethnic and religious communities makes this occasion a very unique experience which needs to be examined carefully. 2 In order to understand the minority participation, in-depth interviews were conducted with the Commission members and the representatives of the participating communities. Also, the proposals of the political parties and the reports of the participating communities were examined. More importantly, the proceedings of the hearing and the drafting sessions were analysed to understand the influence of these communities on the process as a whole. The issues regarding the problems of the ethnic and religious communities were the most controversial ones in the drafting process. As a matter of fact, these issues overlapped the“red lines”of the parties and eventually halted the process. When examining the proceedings of the drafting process, the demands and the problems of the ethnic and religious communities found a very limited place in the discussions of the parties. In this respect, it was observed that the traditional attitude of the state towards the ethnic and religious communities was reproduced in the drafting process. Proposing a constitutional solution for these demands was the only way to make the new constitution to be truly“new”. However, such an important process was ruined due the political contention between parties.